Varená strava = nevýrazné chuťové zážitky

 
 
 

 

"Jediná istota v tejto životnej neistote je pre mňa snáď to, že každej situácii urobím najlepšie rozhodnutie pre mňa a všetkých zúčastnených a to pre dobro všetkých"

Maia Cendelínová

 

Veľmi by sme si priali, keby vám tento zelený kompas ukázal v pravý čas indíciu - znamenie - pomocnú ruku vždy, keď to budete potrebovať pri "riešení svojej životnej neistoty" tým najlepším spôsobom.

 

 
 

Varená strava = nevýrazné chuťové zážitky

 

Kel, šampióny a kukuricu som nikdy veľmi nemusela. Dnes viem prečo, nevyskúšala som ich v surovom stave.

Nebudem sa hrať na hrdinku, priznávam, že som na začiatku pociťovala strach zo surových šampiónov a pôvodne očakávaných zvláštnych chutí pri konzumácii tepelne neupravenej kukurice a kelu....a to už len pri povzbudivých slovách a výzvach môjho manžela. On sa stal vegetariánom, keď ja som si ešte vychutnávala štavnaté stejky....a áno, správne tipujete, že mu to sprvu prišlo z mojej strany pomerne nevhodné. Nebrala som ohľady, na druhej strane prečo by som mala, veď som vyjadrovala len potreby svojho tela...a on sa časom s tým zmieril, neskôr prijal a toleroval. Už dva roky je presvedčeným  polovičným vegánom aj vitariánom, a ja asi len pol roka. Vegetariánstvo som nakoniec neprijala preto, aby som potešila manžela, iba som šla svojou cestou a až neskôr som precitla pri mojej energetickej a terapeutickej práci, učení dieťaťa, čo je chutné a zdravé. On sa zas pri mne naučil ľudi nesúdiť a keď obedoval spolu s mäsožravcom, poprial mu zo srdca: „Dobrú chuť!“

 

Určite mi pri prechode pomohla aj manželova kreativita pri príprave vegetariánskych, vegánskych výtvorov v kuchyni. V skutočnosti som prave s RAW objavila nové chuťové zážitky a tento názor si obhájim. Napríklad, surová kukurica je oveľa sladšia, chutnejšia, šťavnatejšia, dokonca miznu problémy s nadúvaním. A keď ju konzumujete tepelne upravenú, jej chuť je mdlá a nevýrazná. Šampióny, pôvodne chuťovo nevýrazné so zážitkom chuťe gumových medvedíkov. Teraz za surova, marinované v tahini omáčke, citróne, olivovom oleji a pod., pre mňa predstavujú skutočnú zdravú lahôdku, z ktorej som sa čuduj sa svete vôbec nepriotrávila. Čudovali sa mnohí moji rodinní príslušnici .... smileySamozrejme, mali by sme pripomenúť, že tu je dôležitý zdroj, neriskovala by som to asi s tými z reťazca s pôvodom z Poľska. Kel je pre mňa osobne asi najväčší objav – zasurova, úžasne chrumkavý a štavnatý s avokádovým dresingom....no proste mňam...! Ochutnala som už aj kelové čipsy, ktorými ma ohúril manžel pri svojich hókusoch-pokusoch, ktoré sú väčšinou viac ako jediteľné. Ale zažili sme už aj omyly v kuchyni, na ktorých sme sa dobre pobavili a šli ďalej. Vtipné je, že po niekoľkych rokoch sa zo mňa stal rovnaký šialenec, či nadšenec, ktorý sa jedlom baví....Drzosť v kuchyni sa vyplatí! :)

 

Zdroj: Vita Food School, Valéria Polakovičová