Šikmá strecha - seriál o zdravom bývaní od F. Lehotského

 
 
 

 

"Jediná istota v tejto životnej neistote je pre mňa snáď to, že každej situácii urobím najlepšie rozhodnutie pre mňa a všetkých zúčastnených a to pre dobro všetkých"

Maia Cendelínová

 

Veľmi by sme si priali, keby vám tento zelený kompas ukázal v pravý čas indíciu - znamenie - pomocnú ruku vždy, keď to budete potrebovať pri "riešení svojej životnej neistoty" tým najlepším spôsobom.

 

 
 

Šikmá strecha - seriál o zdravom bývaní od F. Lehotského

Šikmé strechy sú u nás a aj v okolitých krajinách historicky najpoužívanejšie strechy. Nemám proti ich vzhľadu nič, ale proti ich súčasnému spôsobu užívania. Prečo nie som zástancom štandardne riešených obytných podkroví?

Pozrime sa trochu do histórie. V minulosti podkrovné priestory slúžili ako úložisko trebárs na seno. Nikdy to nebol obytný priestor. Počítalo sa s tým, že cez škridle, šindle alebo čokoľvek iné, čo plnilo funkciu krytiny, sa do podkrovného priestoru môže voda dostať. Podobne ako keď fúka silný vietor a prší, je vám dáždik na nič. Rovnako podfúkne aj škridlu a voda sa dostane pod ňu. Tak isto aj sneh. V minulosti sa s tým počítalo a na strope podkrovia bola napríklad udusaná hlina. Ak sa do nej dostala nejaká voda, hlina ju pohltila a neskôr po daždi sa zase z hliny odparila. Takže v obytnej časti domu pod týmto stropom bolo sucho.
Drevo krovu zároveň bolo stále na vzduchu a ak aj trochu zatieklo, rýchlo zase vyschlo.

i.

V istom momente ale ľudí napadlo podkrovia začať zobytňovať. Neporadilo sa mi zistiť, kedy a koho to napadlo, ale bude tomu určite aspoň 25 rokov, lebo aj dom mojich rodičov je čiastočne tak spravený. Zase oveľa dlhšie to asi nebude. Takže aj reálne skúsenosti so živnotnosťou týchto riešení nie sú podľa mňa dlhé a stále sa odlaďujú. Napíšte mi, ak viete, kedy sa robilo prvé zateplené podkrovia :)

A tu začína pre mňa polemika. Cez škridlu aj dnes pretečie ako v minulosti do strechy voda. Lenže už tam nemáme trebárs tú hlinu, čo ju zachytí. Tak sa pod škridlu dopĺňajú doplnkové poistné fólie. Zároveň sa z interiéru dáva parozábrana, aby sa do tepelnej izolácie nedostávala vlhkosť. Drevo je zvyčajne schované v tepelnej izolácii, takže nie je tak vetrané ako na voľnom vzduchu. Pri chybne zrealizovanej parozábrane skondenzovaná vodná para môže spôsobiť vlhnutie dreva a časom následne jeho hnitie. Toto nie je vidno a môže nastať až statický problém. Okrem toho určite nikto nechce mať v podkroví fľaky od vody.

Zateplené podkrovie medzi krokvami je preto podľa mňa podstatne náročnejšie na realizáciu ako plochá strecha. A zároveň aj rizikovejšie.

Argument, že šikmé strechy vydržia storočia jednoducho neobstojí, pretože sa používali úplne inak ako teraz.

Konečne som si podrobnejšie prečítal článok v odbornom časopise firmy Dektrade pre projektantov. A toto moje presvedčenie o obytných šikmých strechách som si len potvrdil.

O čom bol článok?
Práve o testovaní zrealizovaných obytných šikmých strechách v Čechách za posledných 10 rokov.

Prieskum sa robil na vzorke 1624 opýtaných. Z nich priamo v obytnom poschodí žije 30% z opýtaných – čiže 487 ľudí.

Z nich 52% za posledných 10 rokov zaznamenalo problém s vlhkými škvrnami na povrchoch stien, stropov alebo šikmých plôch – zatečenie alebo kondenzácia vodnej pary.

Celý špeciál Dektrade venovaný tejto problematike si môžete stiahnuť tu.

Moje vlastné skúsenosti zase popisujem v E-booku 6 najčastejších chýb pri stavbe domu . A práve 3 chyby z nich sa týkajú práve zatepľovaných krovov!. Ak ho ešte nemáte, prihláste sa pod článkom.

Záver

Nemám osobne nič proti domom so šikmými strechami, ak je šikmá strecha nad posledným stropom. Drevo krovu tam pekne vetrá ako v minulosti.
Ani nie som vysloveným zástancom plochých striech.
Rovnako nemám problém s obytnými podkroviami, ak sú riešené napríklad izoláciou nad krokvami a nosné drevo je preto určite v teple a v suchu v interiéri. Ale stále nemám dôveru v najrozšírenejší spôsob prevedenia obytných podkroví, ktorý sa vo veľkom v súčasnosti realizuje.

Pre predstavu, že naozaj projektujem aj šikmé strechy si pozrite výber mojich referencií so šikmými strecham

autor František Lehotský