Máj očami Karpatských pecúchov

 
 
 

 

"Jediná istota v tejto životnej neistote je pre mňa snáď to, že každej situácii urobím najlepšie rozhodnutie pre mňa a všetkých zúčastnených a to pre dobro všetkých"

Maia Cendelínová

 

Veľmi by sme si priali, keby vám tento zelený kompas ukázal v pravý čas indíciu - znamenie - pomocnú ruku vždy, keď to budete potrebovať pri "riešení svojej životnej neistoty" tým najlepším spôsobom.

 

 
 

Máj očami Karpatských pecúchov

 

Zdravá jar - dlhá jeseň
 
Jarné obdobie je síce v plnom prúde, chladné počasie však mieša kartami ako vychýrený kartár.V skutočnosti niekedy nevieme, či je ešte jar, leto alebo sa vrátila zima, či dokonca sa ohlasuje jeseň. Priroda sa tak všemožne snaží vyrovnať  nerozhodnú situáciu, ktorá nás priamo nabáda k veľkej ostražitosti a plnej pozornosti okoliu v ktorom žijeme. Vdaka moderným technologiám sa nemusíme obávať zimy, tepla, vetra ani vlhka či sparných letných dní. Klimatizácia, kúrenie, chladenie, vetranie a odsávanie za nás preberú všetku činnosť imunitného systému, ktorý si môže kľudne odkráčať kamsi do kina. Prirodzené otužovanie ľudské organizmu sa dnes stáva akousi výsadou ľudí, ktorý pracujú alebo žijú jednoduchším životom, bez aút, klímy či wifi signalu v celom byte - aj spálni. Pritom to nie je také ťažke, nemožné a  vzácne. Stačí otvoriť oči a zhloboka sa nadýchnuť.
 
 
Jestvuje veľa priamych súvislostí medzi jarným a jesenným obdobým. Spojitosť môžeme vidieť v zdraví, v prírode v mysleni a konaní. 
Jedným z hlavných spoločných znakov týchto období je rovnodennosť. V čase rovnodennosti sa totiž všetko vyvažje a vyrovnáva. V tieto dni je síce jarná rovnodennosť dávno za nami, je postupné opúšťanie chladu a nábeh na letný cyklus - už ho môžme priamo cítiť na vlastnej koži. 
 
- dni sa postupne predlžujú
- noc sa kráti
- priemerná teplota cez deň a v noci stúpa
- rastliny i stromy rastú
- slnko je čoraz vyššie na oblohe a náš pohľad je čoraz jasnejší
- príroda rozvije všetku energiu smerom von - od semien ide všetko hore....
 
V jesennom  období je to všetko naopak
- dni sa postupne krátia
- noc sa predlžuje
- priemerná teplota cez deň a noc klesa
.- rastliny a stromy postupne opadajú 
- slnko je čoraz nižššie
- zrelé plody a kvety padajú nadol
 
V tomto odobí sa naše telo postupne vyrovnáva z rastúcou priemernou tepotou a organizmus namiesto zimného kúrenia začína chladiť. Pre telo je to často náročná dilema, ak sa na jar prudko ochladí alebo na jeseň oteplí. Treba sa podobne , ako to robí príroda naučiť vyvažovať s počasím. Znie to naozaj zvláštne, ale tento prechod zo zimného do letného obdobia je veľmi dôležitý, rovnaký čas nastane na jeseň. Zdravotne je toto obdobie vrcholom pečeňe a žlčníka. V polovici mája nastupuje obdobie citového ľudského orgánu - srdca, na ktoré sa treba  dobre pripraviť, ved je centrom nášho tela
 
Jednou z možností udržovania prirodzenej imunity je čerstvých vzduch. Spomenťe si na pravideľné vetranie starej mamy, kedy v dome doslova všetko lietalo. Čerstvý čistý vzduch je najjednoduchšou formou odkyselenia ľudského organizmu - cez nosné a pĺúcne sliznice sa kyslík dostáva do krvného obehu  a tak do celého tela. Nie je teda nutné jesť podporné drahé prípravky na očistu tela. Ludské telo sa dokáže očistiť najlepšie tak, že ho nebudeme zaťažovať ničím škodlivým ani stresom či negatívnymi myšlienkami.
 
V prírode je dobré vyhľadať krásne a čisté miesta s dobrým vzduchom. Máj je mesiac, kedy je možné vidieť najviac krásnych kvetov od orgovány, tulipány, pivonie, kvitnúce nádherné ovocné stromy. Zotrvajte v blízkosti takých kvetov a  uvidíte ,ako sa vám uľaví. Vyhľadajte čo najviac čerstvo zelených miest,
 
Voda - je na jar ešte stále obohatená zimnou chladivou energiou, preto jej venujte dostatočnú pozornosť a pite ju v príjemnej teplote. Pitie čerstvej vody, ktorá niekde priamo vyviera, má veľkú silu a nemožno ju porovnávať s akoukoľvek balenou vodou. Energia obety cesty za živou vodou je na mieste. Dostanete oveľa viac ak si za vodou vykráčate a nielen otočíte kohútikom.
 
V prírode môžme vidieť krásny Stavač májový, karpatskú to orchideu, objavuje sa krásna modrá šalvia lúčna a samozrejme jedna z najsilnejších pečeňových bylín, lastovičník väčší. 
 
Prajeme vám krásnu slnečnú vzdušnú jar.
 
Pecuchi