Máj očami HANNY MARIE TOMÁŠKOVEJ

 
 
 

 

"Jediná istota v tejto životnej neistote je pre mňa snáď to, že každej situácii urobím najlepšie rozhodnutie pre mňa a všetkých zúčastnených a to pre dobro všetkých"

Maia Cendelínová

 

Veľmi by sme si priali, keby vám tento zelený kompas ukázal v pravý čas indíciu - znamenie - pomocnú ruku vždy, keď to budete potrebovať pri "riešení svojej životnej neistoty" tým najlepším spôsobom.

 

 
 

Máj očami HANNY MARIE TOMÁŠKOVEJ

 KVĚTEN (MÁJ)

Květen  / Máj je měsíc květů a krásných vůní.  A možná právě proto otevíráme naše pravidelné povídání o vůních, bylinkách a přírodním léčení právě v tomto měsíci.

Úvodem bych vám ráda nastínila co je to léčivá síla vůní a proč na nás vůně tak magicky působí.

Léčivá síla vůní

Léčení vůní je velmi stará metoda empirického lékařství sahající až do dávných dob starých Egypťanů a Řeků. O pozitivním léčebném vlivu vůní se nedá pochybovat.

Aromatické látky používané při léčení vyzařují okem neviditelné paprsky, jejich frekvence je však měřitelná. Každá látka má jinou frekvenci, a tím i jiné spektrum působnosti. Z toho vyplývá i široká paleta možností použití.

Například česnek, který je nepostradatelným pomocníkem v kuchyni, má i jiné neuvěřitelné schopnosti.

Česnek totiž působí proti vniknutým patogenním zárodkům v tlustém střevě, bakteriím úplavice, tyfu, paratyfu, cholery a tuberkulózy. Fytoncidy česneku usmrcují okamžitě ještě při zředění 1:1 000 000 infuzoria (jednobuněční). Antibiotika vyskytující se v květech křížokvětých rostlin zabraňují růstu plísní ještě při zředění 1:200 000.

I v dnešní době, která disponuje výzkumnými ústavy, však málokdo dokáže porozumět rostlinám po duchovní stránce. Jejich léčivá síla vznikala milióny let díky svému vývoji na Zemi. Jejich dědictví a moudrost na odhalení teprve čeká.  Bohužel klasická medicína metodu vůní vůbec nezahrnuje do svých léčebných metod.  Avšak éterické oleje, základ všech vonných látek rostlin, mají pro svůj baktericidní účinek velký význam při léčení mnoha infekčních onemocnění.  Oproti klasickým antibiotikům, mají jednu obrovskou výhodu. Nemají vedlejší účinky. Zvyšují činnost pokožky a všeobecně působí dezinfekčně.  Éterické oleje se považují  za dráždivé, což velmi pozitivně působí na zvyšování přirozené síly našeho organismu.  Právě nejmenší dráždění může uvolnit největší síly.

I pár kapek v koupeli s vámi udělá divy.  Blahodárná masáž éterickými oleji je vynikajícím pozitivním stimulem pro psychiku člověka a pokoj duše. Rostliny rozumí naši duši. Chápou naše potřeby a vědí o našich starostech. Bohužel jim nerozumíme, ale jejich přítomnost a nadpozemská krása nás bude neustále inspirovat k novým krokům ve svém životě.  

V každém díle se vám budu snažit přiblížit nějakou bylinku, která v daném měsíci je potřebná pro nás organismus. Zde je první z nich:

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ (Melissa officinalis)

Lidově: matečník, medovka, citronelka. Vytrvalá bylina s výraznou citronovou vůní. Sběr: lístky před rozkvětem, celá nakvétající nať v červnu a červenci. Suší se ve stínu, pokud možno rychle. Účinky: podporuje trávení, stimuluje žaludek a játra.  Účinky aromaterapie – výtažky z meduňky působí  na uklidnění nervů. Potlačuje pocit úzkosti a napětí, bušení srdce. Účinky bylinky: vhodná pro žaludeční potíže, zmírňuje nadýmání, koliky a špatné trávení, reguluje menstruaci, snižuje krevní tlak, pomáhá při zvracení a závratích, nespavosti, křečích a hysterii. Použití: nálev, éterický olej, koupel, tinktura.

Přeji vám krásný máj, lásky čas. Pozorujte přírodu a nechte se hýčkat její pozitivní energií. Právě v květnu(máji) má příroda největší růstovou energii. Vše je v přírodě mladé, jasné a zpěvné.

Vaše Hanna Maria