pre tých, čo hľadajú cestu či spolupútnika na svojej ceste životom v podobe slova

 
 
 

 

"Jediná istota v tejto životnej neistote je pre mňa snáď to, že každej situácii urobím najlepšie rozhodnutie pre mňa a všetkých zúčastnených a to pre dobro všetkých"

Maia Cendelínová

 

Veľmi by sme si priali, keby vám tento zelený kompas ukázal v pravý čas indíciu - znamenie - pomocnú ruku vždy, keď to budete potrebovať pri "riešení svojej životnej neistoty" tým najlepším spôsobom.

 

 
 

Jahody pre krásne a zdravé telo

 

Jahody pre zdravé a krásne telo

Je čas zberu sladkých a voňavých jahôd, ktoré milujú malí i veľkí. Viete, že toto drobné ovocie vo svojej prirodzenej podobe obsahuje významné dávky minerálov Fosforu, Vápnika, a Vitamínu C?

    Včera v rade na zeleninovo-ovocnom trhu, čakajúc na dodávku zdravia pre moju rodinu, ako každý týždeň v sobotu, som si vypočul zaujímavý rozhovor o využití jahôd v kuchyni. Pani v strednom veku vraví manželovi: „Musím vziať tých jahôd na koláč, aspoň dve vaničky. To bude dobrota!,“ vysvetľovala so spokojným výrazom na tvári. Hm, zarazil som sa a cestou domov som premýšľal, prečo sa táto dáme  rozhodla využiť drahé, sladké, šťavnaté dobroty s mega dávkou horčíka v prvom rade na koláč a dala tým prednosť pred priamou konzumáciou jahôd vo svojej prirodzenej podobe. Celý rok sa tešíme na niekoľko-týždňové zdravé “obžerstvo“, aby nakoniec jahody skončili v rúre, panvici, či hrnci? Aby sme ste ma zle nechápali, nemám nič proti príprave domácich džemov a lekvárov v prípade nejakých konzervácií na jeseň a zimu. Určite by sme však nemali zabúdať na konzumáciu zeleniny a ovocia v surovom stave, a kedy inokedy keď nie práve v období ich rastu? Alebo budeme radšej čakať na španielske alebo grécke jahody? Vieme, že napríklad meloń nikdy nebudeme tepelne upravovať, tak prečo jahody alebo marhule? Len preto, lebo sú pripravené na panvici s cukrom chutnejšie či sladšie? A možno sme len zabudli na skutočné chute alebo len chceme dokázať mamám a babkám, že sa vyrovnáme ich majstrovstvu v konvenčnej kuchyni? Prečo by sme si nemohli spraviť jednoduché, rýchle a pritom vitamínmi nabité ovocné peny, pudingy, zeleninovo-ovocné smoothies alebo ich len tak zjesť v ich natural podobe – šťavnaté a voňavé ako nám ich matka zem dáva každoročne v lete. Nakoniec mám pre Vás ešte jeden významný argument, pri tepelnej úprave jahôd sa vytráca Vitamín C, ktorý inak pomáha vstrebaniu dôležitých minerálov v organizme. Konkrétne, keď odporúčaný denný príjem Vitamínu C je 60 – 200 mg, pri konzumácií 200 g jahôd tak zabezpečíte telu cca 120 mg Vitamínu C.

Mgr. Eduard Polakovič

Vita Food School

www.vitafoodschool.sk

 

Venované ženám

Venované ženám

    Milé žienky, bytosti srdca, lásky, hojnosti a sily. Píšem pre Vás, Vám a o Vás, zo svojho srdca až k tým Vašim. Dostalo sa ku mne posolstvo matky Zeme, ďakujem jej za tú príležitosť a zároveň ďakujem samej sebe, že som sa odvážila, prijala a prežila... Získala som silu, o ktorú sa chcem s Vami podeliť. Vyzývam Vás k prebudeniu a znovu napojeniu na matku zem, jej energiu, hojnosť a krásu. Naše srdce je v spojení s tlkotom srdca zeme, naše telo povstalo zo zeme, je tvorené minerálmi jadra zeme. Matka Zem nás stále potrebuje, túži po spojení a čaká na prinavrátenie k nej. My ženy na celom svete spojme sa cez silu zeme a užime si jej dary. Buďme ženami, ktoré zem stvorila vo svojej obrovskej kreativite a staňme sa jej veľkým pokračovaním! V chode bežného života mnohokrát zabúdame na našu väzbu s našou matkou. Ale teraz, keď čítate tieto riadky, zavrite na malú chvíľu oči, nadýchnite sa zo zeme do svojho lona a prebuďte v sebe novú ženu, tú spontánnu a prirodzenú, vášnivú a zmyselnú, tvorivú a inšpiratívnu vodkyňu svojej životnej cesty. Táto energia vytvára lásku, postupuje do srdca, až do hlavy. Spájame sa so zemou a zdrojom, matériu s nadpozemským a vesmírnym bytím. Prebúdzame naše vyššie JA a prosíme o vedienie, veľa ďakujeme za malé a veľké veci ! Príjímame, odpúšťame, prosíme o odpustenie. Keď nás to bolí, plačeme a keď nás to teší, tiež plačeme, smejeme sa a opäť ďakujeme, zažívame pocity eufórie, lásky k ľuďom a svetu. 

   Cítite...vnímate...ste...také krásne, šťastné a tvorivé bytosti ako veľmi dovolíte samým sebe byť krásnymi, šťastnými, zdravými a tvorivými... Krása nášho srdca, vášeň a tvorivosť, neúnavná chuť žiť a vytrvalosť nás robí príťažlivými bytosťami pre svoje okolie. Vonkajšia krása je len zlomok skutočnej krásy, pretože žena nikdy naozaj nerozkvitne, keď nerozkvitne vo vnútri. A keď chcete priťahovať skutočné hodnoty a emócie, stať sa objavenou kvetinou pre muža so statočným srdcom, ktorý sa o Vás bude starať a milovať, otvorte svoje srdce, príjmite svet, vesmír, dobro i zlo a nechajte to plynúť....začnú sa diať zázraky, nie nadpozemské, ale skutočné, lebo ste ich vytvorili vy sama !

 

Ak stále hľadáte a potrebujete sprievodcu, neváhajte ma kontaktovať !

 

S láskou a vierou tvorím !

Valéria Polakovičová

www.cakracary.sk

www.vitafoodschool.sk

 

Varená strava = nevýrazné chuťové zážitky

 

Kel, šampióny a kukuricu som nikdy veľmi nemusela. Dnes viem prečo, nevyskúšala som ich v surovom stave.

Nebudem sa hrať na hrdinku, priznávam, že som na začiatku pociťovala strach zo surových šampiónov a pôvodne očakávaných zvláštnych chutí pri konzumácii tepelne neupravenej kukurice a kelu....a to už len pri povzbudivých slovách a výzvach môjho manžela. On sa stal vegetariánom, keď ja som si ešte vychutnávala štavnaté stejky....a áno, správne tipujete, že mu to sprvu prišlo z mojej strany pomerne nevhodné. Nebrala som ohľady, na druhej strane prečo by som mala, veď som vyjadrovala len potreby svojho tela...a on sa časom s tým zmieril, neskôr prijal a toleroval. Už dva roky je presvedčeným  polovičným vegánom aj vitariánom, a ja asi len pol roka. Vegetariánstvo som nakoniec neprijala preto, aby som potešila manžela, iba som šla svojou cestou a až neskôr som precitla pri mojej energetickej a terapeutickej práci, učení dieťaťa, čo je chutné a zdravé. On sa zas pri mne naučil ľudi nesúdiť a keď obedoval spolu s mäsožravcom, poprial mu zo srdca: „Dobrú chuť!“

 

Celý článok...
 

Máj očami Karpatských pecúchov

 

Zdravá jar - dlhá jeseň
 
Jarné obdobie je síce v plnom prúde, chladné počasie však mieša kartami ako vychýrený kartár.V skutočnosti niekedy nevieme, či je ešte jar, leto alebo sa vrátila zima, či dokonca sa ohlasuje jeseň. Priroda sa tak všemožne snaží vyrovnať  nerozhodnú situáciu, ktorá nás priamo nabáda k veľkej ostražitosti a plnej pozornosti okoliu v ktorom žijeme. Vdaka moderným technologiám sa nemusíme obávať zimy, tepla, vetra ani vlhka či sparných letných dní. Klimatizácia, kúrenie, chladenie, vetranie a odsávanie za nás preberú všetku činnosť imunitného systému, ktorý si môže kľudne odkráčať kamsi do kina. Prirodzené otužovanie ľudské organizmu sa dnes stáva akousi výsadou ľudí, ktorý pracujú alebo žijú jednoduchším životom, bez aút, klímy či wifi signalu v celom byte - aj spálni. Pritom to nie je také ťažke, nemožné a  vzácne. Stačí otvoriť oči a zhloboka sa nadýchnuť.
 
 
Celý článok...
 

Máj očami HANNY MARIE TOMÁŠKOVEJ

 KVĚTEN (MÁJ)

Květen  / Máj je měsíc květů a krásných vůní.  A možná právě proto otevíráme naše pravidelné povídání o vůních, bylinkách a přírodním léčení právě v tomto měsíci.

Úvodem bych vám ráda nastínila co je to léčivá síla vůní a proč na nás vůně tak magicky působí.

Celý článok...
 

Šikmá strecha - seriál o zdravom bývaní od F. Lehotského

Šikmé strechy sú u nás a aj v okolitých krajinách historicky najpoužívanejšie strechy. Nemám proti ich vzhľadu nič, ale proti ich súčasnému spôsobu užívania. Prečo nie som zástancom štandardne riešených obytných podkroví?

Pozrime sa trochu do histórie. V minulosti podkrovné priestory slúžili ako úložisko trebárs na seno. Nikdy to nebol obytný priestor. Počítalo sa s tým, že cez škridle, šindle alebo čokoľvek iné, čo plnilo funkciu krytiny, sa do podkrovného priestoru môže voda dostať. Podobne ako keď fúka silný vietor a prší, je vám dáždik na nič. Rovnako podfúkne aj škridlu a voda sa dostane pod ňu. Tak isto aj sneh. V minulosti sa s tým počítalo a na strope podkrovia bola napríklad udusaná hlina. Ak sa do nej dostala nejaká voda, hlina ju pohltila a neskôr po daždi sa zase z hliny odparila. Takže v obytnej časti domu pod týmto stropom bolo sucho.
Drevo krovu zároveň bolo stále na vzduchu a ak aj trochu zatieklo, rýchlo zase vyschlo.

i.

Celý článok...
 

Apríl 2014 očami Karpatských pecúchov

 

Byliny z našej kopanice – Jar 1.

 

Po krátkej a pomerne suchej zime  všetko postupne či menej postupne zazelenelo a zakvitlo.

Naše oko si naraz musí  zvykať na rôzne pestré farby, aké sme cez zimu videli len na monitore alebo tablete, a stihli sme za tie mesiace zabudnúť...aké nádherné sú naživo!

 Práve prispôsobeniu  oka treba na jar venovať veľkú pozornosť. Rôzne drobné, ale i väčšie úrazy očí súvisia s jarným prebúdzajúcim sa orgánom -  pečeňou. Pečeň je pripodobňovaná drevu, teda pri väčšom slnečnom svetle sa naša pečeň symbolicky preberie ako drevo – zapáli sa ohňom slnka -  a s ňou sa naraz preberú rôzne neduhy, uložene kvalitne počas zimy.

S tým súvisí aj známa jarná únava, ktorá nám vystaví účet za naše zimné stravovanie. Platí pravidlo, že čo ste jedli pred tromi mesiacmi, to sa vynorí. Takže jar preverí váš vianočný stravovací poriadok .(A potom sa divíme, že ide jedna viróza za druhou). Jarné upratovanie organizmu je priamo úmerné zimnému znečisteniu.

Druhé upratovanie robí pečeň so slezinou na jeseň, kedy vyhadzuje namnožené letné baktérie hnijúce v organizme.

Úplne najrýchlejšie sa na prečistenie lymfatických – preplnených ciest – objavil pľúcnik lekársky, krásna bylina modro fialovo ružových kvetov. Celá bylina je jedlá a často sa použiva do prvých jarných šalátov, ktoré v lese nikdy nezmrznú, na rozdiel od záhradných. Pľúcnik čistí nielen pľúca, ako hovorí jeho názov, ale aj krv a lymfu. Ako čerstvá čajovina sa odporúča tiež pri kŕčových žilách a hemoroidoch, kedy upravuje krv, aby dokázala plynulo odtekať. Pľúcnik - ako väčšina jarných kvetov-  nevydrží dlhé skladovanie, preto sa odporúča piť ho najlepšie čerstvý, alebo maximálne polročný. Skladovať sa musí v dobre uzavretých nádobách bez prístupu svetla.

Pľúcnik patrí medzi jarné byliny , otvárajúce zem. Veľmi podobné kvety má i prvosienka jarná, ktorá sa používa do čajovín na spanie, pripadne na výrobu sirupu proti kašľu.

 

Žihľava dvojdomá – myslim, že každý pozná krvčistiacu úlohu jarnej žihľavy, ktorá pomáha doslova ochladzovať krv. Preto je vhodná na pitie jarných čajov, pre ľudí ktorí na jar pociťujú návaly krvi do hlavy s následnou horúčosťou. Vhodná do všetkých jedál, polievok, placiek, špenátov, jarných zelených nápojov...

 

Trnkové kvety – kvety všetkých slivkovín patria k chuťovým lahôdkam, a v ústach ich zavnímate ako sa pravé mandle. Ich esencia sa používa ako náhrada mandľovej chute. Kvety samotné ochladzujú lymfatické cesty a majú mierny budivý charakter. V minulosti sa používali na rozširovanie zreníc pre zvyšovanie krásy. (Málokto mal totiž vtedy nezdravo vypučené oči , charakteristický to  znak rozladenej pečene a štítnej žlazy, ako má väčšina dnešných ľudí či zo stravy alebo z počítačov.)

 

Lipové púčiky a listy – stromové šaláty patria medzi ozaj lahodné pochúťky. Obsahujú 3omega mastné kyseliny, B vitamíny a energiu veľkeho stromu. Najchutnejšie sú úplne mladé listky neónovozelenej farby.

 

Podbeľ lekársky – žltá jarná kvetinka , ktoré odstraňuje sliz a hlieny z dýchacích ciest po dlhej zime. Rovnako ako pľúcnik je najúčinnejšia v čerstvej forme. Z podbeľu je však najúčinnejší jeho list, ktorý sa zbiera neskôr, po odkvitnutí kvetov. Už odkvitá, treba sa poponáhľať, ak ho chcete užívať.

 

Prejdite sa po lúkach a lesoch a dívajte sa pozorne – možno objavíte svoje nové zdravie...

 

To vám želajú Karpatskí Pecúchovia, Weleslawa a Duchoslav z myjavskej kopanice

 

Aké je vaše životné poslanie?

Teraz je ten správny čas spoznať a realizovať svoje životné poslanie

Ak by som mal na základe svojich osobných terapeutických skúseností s prácou s ľuďmi charakterizovať rok 2014, označil by som ho za rok spoznávania životného poslania. Nikdy predtým som vo svojom okolí necítil taký silný záujem o túto oblasť ako ho cítim práve v tomto roku. Prečo je tomu tak? Presnú odpoveď vám nedám, no jedno je isté. Ľudia si v tieto dni a týždne začínajú čoraz viac všímať volanie svojho vnútra, ktoré im dáva signály, aby sa vo svojom živote začali zaoberať viac svojimi nesplnenými snami a robili to čo ich vnútorne napĺňa a obohacuje.

Ako ste na tom vy? 

Celý článok...
 

Dilema: kam na dovolenku s deťmi? Odpoveď nájdete tu.

Už teraz plánujete rodinnú dovolenku, či už v Čechách, na Slovensku, alebo v zahraničí?

Holiday 4 Kids  vyhľadáva správne hotely a ubytovania pre rodiny s deťmi. Nemusíte si robiť ťažkú hlavu, či sa vaše detičky nebudú nudiť, či budú mať čo zdravé jesť, alebo či si treba nosiť potrebné vybavenie pre deti.

Všetko máme pre vás zmapované. Holiday4kids - je dovolenka pre deti a bábätká... to znamená, rodičia v týchto hoteloch nájdu všetko, čo potrebujú.

Každý náš hotel pre rodiny má určite detskú postieľku, sedačka v reštaurácii, vyberané jedlá, určené aj pre rôzne zdravotné obmedzenia, detský kútik, vonku detské ihrisko, animácie pre deti aspoň v čase sezóny, atď.

V niektorých hoteloch nájdete aj podstatne viac. Detské diskotéky, maskotov, zdravotnú starostlivosť pre deti, nočníky, zapožičiavanie kočíkov... všetko je možné a preto hľadáme také hotely, kde toho rodičia nájdu čo najviac.

Ponúkame rôzne tématické a zľavnené pobyty pre rodiny s deťmi, ako napríklad veľkonočné, jarné, s návštevou ZOO, či aquaparku.

Ani dovolenka pri mori s deťmi nebude žiadna nuda... animácie v slovenskom, či českom jazyku nájdu aj tam. K tomu potrebné vybavenia a každá dovolenka s deťmi bude plná pohody, radosti a spoločných chvíľ s rodinou.

 

Navštívte www.holiday4kids.sk - Dovolenka s deťmi a bábätkami

 

Strach - nevítaný hosť

 

 

Príspevok Katky Orthovej

Nedovolí vám zaspať alebo vás budí zo sna. Ráno začínate s čudným zvieravým pocitom v žalúdku, ktorý sa vo vlnách rozlieva do celého tela.... ako keď do jazera vhodíte kameň.

Zväzuje vám ruky, nohy, láme krídla. Je vaším spoločníkom pred vážnym rozhodnutím, zmenou, alebo sa len tak bez akéhokoľvek významného dôvodu priživuje na vašej energii.

Strach.

To, čoho sa najviac bojíte, vás bude zo všetkého najviac prenasledovať. Váš strach to k vám bude priťahovať ako magnet. Posvätné knihy všetkých náboženstiev vás nabádajú, aby ste nemali strach. Myslíte si, že je to náhoda?

Zákony sú veľmi jednoduché:

 1. Myšlienka je tvorivá.
 2. Strach priťahuje energiu podobného druhu.

Každá ľudská bytosť je motivovaná buď láskou, alebo strachom.  Tak ako vieme (a radi) žiť s láskou, musíme sa naučiť žiť aj so strachom, zvládať ho, korigovať jeho vplyv na náš každodenný život.

Jestvuje niekoľko pravidiel, ako sa s ním vysporiadať:

 • Neodháňať ho, nechať ho pôsobiť,
 •  vnímať pocity, ktoré ho sprevádzajú, analyzovať ich, analyzovať samotné príčiny a zdroje strachu. Ak ho budete odháňať a potláčať, bude silnieť. Tým, že ho vyháňate, dávate mu svoju energiu a krásne ho vykrmujete.
 • Prijmite ho do srdca, je vašou súčasťou. Spoznávaním vlastného strachu spoznávame seba.

So strachom sa nerodíme, nabaľujeme si ho zo sveta, z okolitého prostredia, získavame ho.

Musíme ho prežiť, precítiť, odbaliť. Je to tieň, ktorý potrebujeme presvetliť.

Podľa Budhu sa rodíme otrávení troma jedmi: nenásytnosťou, hnevom a sebaklamom a tieto   kŕmia naše ego.

Nech je akokoľvek, prospeje vám poznať a uplatňovať sedem princípov pokojnej mysle:

 1. Odvaha byť sám sebou
 2. Vzdať sa pripútanosti a lipnutia
 3. Rozpoznávať vnútorné hlasy
 4. Nájsť bezpečný prístav
 5. Priať iným
 6. Vzdať sa kontroly a dominancie – pokora
 7. Objaviť svoju dokonalú podstatu – stať sa priateľom

Existujú účinné telesné i meditačné cvičení, ktoré je možné absolvovať aj na niektorom z našich seminárov.