Náš výrobný ateliér: miesto, kde to vonia tvorivosťou a dobrotami

 
 
 

 
 

Náš výrobný ateliér: miesto, kde to vonia tvorivosťou a dobrotami

 

Skúste privrieť oči a predstaviť si  dôverne známu kuchyňu vašej babičky, plnú všakovakého náradia, tajuplných korenín a voňavých dobrôt na piecke... u tej našej pukotal v hlinenej peci stále ohník, na hrncoch sypela horúca voda a na plechu tancovalo dopekajúce sa jabĺčko. Kuchyňa bola u nás vždy čarovné miesto, voňavé a zaujímavé, skrývajúce všakovaké dobroty. Vyhrával ten, kto našiel prvý. Aká bola kuchyňa práve u tej vašej babky?

Inšpirovaní nielen našim detstvom, ale aj poslaním, ktoré sme si vybrali uzrela svetlo sveta aj tá naša kuchyňa - výrobný ateliér, v ktorom s pomocou našich pracovitých kolegýň a kolegov pripravujeme sladké i slané dobroty na váš stôl.

Stojíte priamo v zelenej kuchyni slovenského výrobcu čistých potravín v bio, raw a tradičnej kvalite.

Už niekoľko rokov v našej kuchyni tvoríme pre vás dobroty sladkej i slanej chuti. Našim snom bolo vytvorenie produktov, ktoré môže zjesť každý bez rozdielu veku, či zdravotnej dispozície. Dieťa, mladý človek, či tí, ktorí si užívajú jeseň života. Zdravý jedinec, či bytosť, súžená potravinovou alergiou, cukrovkou alebo celiakiou. A to sa aj podarilo. Veľmi citlivo vnímame kvalitu stravy a jej vplyv na stav človeka - ako na jeho telo, tak aj na jeho dušu. Z tohto dôvodu je pre nás poznanie jednotlivých surovín a súvislosti medzi nimi pri ich kombinovaní, dolaďovaní a výslednej chuti rovnako dôležitá ako pre čarodejníka z rozprávky jeho zaklínadlá v tajomnej knihe.

"Už naši predkovia vedeli, že príprava pokrmu je ako čarovanie: čo pri ňom kuchár robí, na čo myslí, čím viac rozpoznáva podporujúce vlastnosti ingrediencií, tým je jedlo lepšie, ľahšie stráviteľnejšie a chutnejšie. Rozplýva sa na jazyku. Ak má kuchár zlú náladu, nie je duchom prítomný, či nedbá na prirodzené vlastnosti surovín, ľahko sa môže stať z jedla = lieku pre telo  - jed. Všetko záleží na tom, ako sa k príprave jedla postavíme."

                                                                       Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav

Tieto slová máme vždy na pamäti rovnako, ako obraz našej babičky, čarujúcej v jej voňavej kuchyni. Vytvorenie nového produktu, ktorý chutí našim deťom i spriazneným dušiam v našom okolí je pre nás takou odmenou i radosťou, akú pociťujú spontánne malé deti, keď sa im niečo po prvý raz podarí.

Tak teda vstúpte, spoznávajte naše tvorenie a ochutnávajte.

Všetky naše dobroty sú vyrábané zo surovín, prísne kontrolovaným a certifikovaným režimom BIO pestovania. Je pre nás veľmi dôležité, aby všetko to, čo do našich výrobkov vkladáme bolo čisté, bez chemického postreku, genetických modifikácií, či iného pestovateľského postupu, ktorý nie je v súlade s prírodou. Ostaňte bez obáv, BIO pre nás nie je len sprofanovaná záležitosť a nástroj na predražovanie ceny výrobkov.

My sami sme certifikáciu BIO výroby podstúpili a jej štandardy sú u nás dodržiavané veľmi prísne. O našom certifikáte sa môžete informovať v certifikačnej spoločnosti NATURALIS, ktorá nám certifikát vydala a obnovuje ho pravidelne. V zmysle potravinového kódexu vykonávame každoročne rozbory nami vyrobených produktov o ich nezávadnosti. Sme kontrolovaní Štátnym zdravotným ústavom (Hygienou), Štátnou veterinárnou a potravinovou správou a Ústredným skúšobným ústavom potravinárskym (ÚKSUP).

Naša cesta za vhodnými surovinami sa posledné roky zlepšuje. Už aj u nás, nielen v susedských krajinách sa objavujú prvé lastovičky poctivých BIO i tradičných pestovateľov a rodinných ekofariem, ktorí si svoju pôdu a produkciu z nej chránia inak ako chémiou. Buď postupmi, už overenými našimi predkami, keď postreky ešte neexistovali, alebo poznaním biodynamického princípu a permakulturálnych pravidiel. Veríme, že sa čoskoro rozrastie aj na Slovensku Cech poctivých pestovateľov a čisté živé suroviny z našich polí, sadov a záhrad budú dostupnejšie nielen pre nás a našich kolegov z radov slovenských výrobcov, ale aj pre každého z vás so záujmom o čerstvé potraviny.

... s rešpektom k prírode a úctou k tradíciám ...

tvoríme naše produkty s ohľadom na prirodzené rytmy v prírode rešpektujúc ich múdrosť a neoceniteľné pravidlá, na ktoré sme v dnešnej dobe skoro zabudli. Možno vás táto informácia prekvapí, možno nie: pri našej výrobe zohľadňujeme aj lunárny rytmus - lunárny kalendár je súčasťou nášho plánovania výroby a miešania ingrediencií.

Čudovali by ste sa, ako ľahko sa veci robia, keď idete s vlnou prírody, ktorá vám to sama našepká. Beda vám, ak sa rozhodnete ísť tvrdohlavo cestou rozumu a ega: koledujete si o pokazenie stroja, či výrobného postupu, ktorý skončí akurát tak nakŕmením sliepočiek kvalitnými surovinami.

Pri výrobe sa snažíme používať suroviny čo najčerstvejšie. Pri dobrotách typu Babičkine pohánkové oblátky, ba aj pri tyčinkách živej stravy HAPPYBAR je kvalita a čerstvosť ingrediencií kľúčová a veru, za ten čas, čo sa tým zapodievame, je to cítiť aj na chuti.

Čo v našej megašpajzke z vlastnej produkcie nájdete?

Ak máte radi niečo dobré, chrumkavé len tak na zahryznutie, sladké či slané, siahnite po Babičkiných pohánkových oblátkach. Tí, ktorí majú celiakiu, neznášanlivosť laktózy, či cukrovku sa nemusia báť: oblátky sú bez lepku. Vyrábame ich na základe receptúry, ktorú pre nás vyvinul "kulinársky mág" Mirko Polakovič. Oblátky sú u nás pripravované z pohánkovej múky s ingredienciami zo zeleniny a orechov bez použitia cukru a chemických farbív, či prísad. Farba a chuť oblátok sú prirodzené, vznikajú kombináciou surovín a procesom pečenia na platniach.

Momentálne nájdete vo vašich obľúbených obchodoch Babičkine pohánkové oblátky v tradičných chutiach: slané, zeleninové, kokosovo-badyánové, orechovo-vanilkové, cesnakové, cibuľové, viacnzrnné a mrkvové.

Na ďalších receptoch a chutnom zložení neustále pracujeme.

Nesklameme vás.

Ak hľadáte niečo chutné na desiatu, či na nasýtenie tela, pretože nestíhate na obed, alebo máte jednoducho chuť na sladké, siahnite po tyčinke plnej života - tyčinke HAPPYBAR.

Vyhľadávajú ju nielen vegetariáni, vegáni, či vitariáni, ale všetci tí, ktorí majú radi kombináciou orieškov, sušeného ovocia a korenín. Tyčinka je dobrým pomocníkom nielen študentom, ale aj lekárom, úradníkom, ba aj športovcom.

Vytvorili sme pre fanúšikov návratu Konope siatej Cannabis Sativa) radu ovocných tyčiniek s konope, ktorá vďaka svojim jedinečným vlastnostiam je právom považovaná za "superpotravinu" tejto doby. Prosím, nemýľte si túto rastlinu s Konope indickým (Cannabis indica), v našej krajine zakázanou rastlinou kvôli jej halucinogénnym účinkom. Práve kvôli tejto "šikovnej" sestre bolo Konope siate neprávom odvrhnuté a skoro vymazané aj z našich dejín, hoci práve táto rastlina našim predkom rástla bok po boku celé stáročia, šatila ich (byľ), kŕmila ich (múka, semiačka, olej), liečila ich (olejové zábaly) a ako jedna z mála rastlín mala celostné využitie od semien po korienok.

V súčasnosti nájdete vo vašich obľúbených predajniach, biopotravinách, športových centrách i lekárňach tyčinky týchto chutí:

  • Happybar fruity - konopno-ovocná tyčinka, plná ovocia - chutí najmä tým najmenším
  • Happybar fibre  - tyčinka obsahujúca vyvážený pomer konopnej vlákniny a ovocia, ktorú vyhľadávajú najmä tí, čo sa snažia pomôcť svojmu telíčku vlákninou spriechodniť trávenie
  • Happybar protein - jedinečná tyčinka, obsahujúca prírodný proteín, ktorý ocenia najmä športovci v akomkoľvek tempe a zábere športovej aktivity (lyžiari, bežci, kulturisti, fanúšikovia futbalu, či hokeja, loptových hier, alebo športových aktivít, kde je potrebné doplniť energiu)

Netrvalo dlho a rodinu HAPPYBAR rozšírila nová sada netradičných tyčiniek tradične známych chutí:

  • slivková
  • zázvorová
  • jablková
  • s chia semiačkami
  • rakytníková

Ochutnajte ich prekvapivo lahodnú chuť, doladenú známymi koreninami a tak pripomínajúcu babkine skvelé výtvory. Vyskúšajte si sami nových členov prírodne sladkej a živej dobrotky HAPPYBAR.

 

V týchto dňoch sa rozhodujeme o našej budúcej tvorbe. Mala by byť o tvorení, rešpekte prírodných pravidiel a tým, že máme v úcte prácu našich predkov, ku ktorej sa prirodzene čoraz viac ľudstvo navracia úplne prirodzene, zvažujeme výrobu čisto tradičných chutí a receptov a z tradične pestovaných plodín.

Túto tvorivú úlohu, tvorivú no náročnú bude strážiť a v každom okamihu na nás dohliadať, ako inak: naša známa babička. Preto sme sa rozhodli pre značku, ktorá je výstižná a úplná: pod touto značkou nájdete v blízkej budúcnosti čisté potraviny chutnej kuchyne s tradičnou receptúrou: Babičkina dobrotka.

Tešíme sa na odozvu vašich chuťových pohárikov.