Príroda vo februári (ľuteň)

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Príroda vo februári (ľuteň)

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

Príroda - svet:
Tento zimný mesiac  je považovný za vrchol skutočnej zimy. Krajina je holá, biela, voda zmrznutá, zelenej živej farby nieto. V psychickej rovine pohľadu na svet a prírodu sa dostáva na povrch myslenie, pretože vidí veci v holej surovej podstate. V prírode bez listov je možné vidieť do ďaleka i pomedzi stromy. Zmrznutá voda dokáže doslova konzervovať emócie, ktoré môžu prejsť do dlhodobého strachu. Strach je preto v tomto mesiaci najnebezpečnejšou emóciou poškodzujúcou životnú silu - a jej sídlo obličky

Stručná charkteristika hlavného orgánu: 


V tomto mesiaci sú najviac ohrozeným orgánom: obličky

Ich hlavnou úlohou je vyľučovanie splodín z organizmu ako aj prevencia rakoviny v súvislosti s odvodom toxických látok z krvi s nadväznosťou na močový systém. V neposlednej rade ovplyvňujú pohybový systém, kosti a kĺby. Sú zdrojom životnej sily. Ich tvar je podobný tvaru ľudského embrya, podobá sa na naše uši. Ich akoby náhradným orgánom sú aj ľudské mandle.


Do života ich dostávame značne predimenzované až tak, že podľa vedcov v tele 10ročného dieťaťa by mali slúžiť viac ako 500 rokov, no vo veku 20rokov ” bežne „sa stravujúceho, stresujúceho sa človeka ledva vydržia do dôchodku. Preto ak bolia samotné obličky i pri jemnom poklepaní , je najvyšší čas zamerať sa  na ne.
Je to orgán, ktorý je predimenzovaný preto, aby vydržal veľa, pretože je dôležitý pre celé telo. A tak drží, drží- až je zle. Samotné obličky však bolia až v poslednej fáze poškodenia. Dávajú nám však celý rad upozornení nato, že sú v neporiadku. 
V tomto mesiaci sa to môže prejavovať: bolesťami kostí, pretože kostné tkanivo je priamo závislé na obličkách. V tomto mesiaci sa však bolestivosť zameriava na samotné kĺby.Stav vlasov vypovedá o prebiehajúcom stave obličiek, pískanie v ušiach značí prázdnotu v obličkovom okruhu.
Prejavy rozladenia obličiek: môžeme cítiť na vnútornej strane kolien, v oblasti krížov, predných horných zubov. Samozrejme prezradia nás aj ,  kruhy pod očami a opuchy na tvári okolo očí. Ohrozené su aj naše uši, ktoré priamo súvisia s obličkami, preto dbáme na ich ochranu dobre pod čiapkou.

Ochrana - prevencia:
Vyhýbame sa veľkému chladu vstupujúceho do tela z ktorej koľvek časti. Treba byť zabalený ako snehuliak. Obzvlášť dbáme na teplé nohy, cez ktoré chlad môže vstúpiť do dráhy obličiek. Dodržujeme pitný režim - aspoň 1.5l vody na dospelú osobu. Nie studenej.

V strave sa vyhýbame:
 

·         extrémne slaným potravinám, jablkám - v tomto mesiaci končia tzv jablčné hody  - ovocný cukor je v tomto období pre obličky záťažou a zvyšuje chlad v tele

·         citrusovým plodom ochladzujúcim organizmus

·         alkoholu

·         káve a silnému čiernemu čaju

·         ovseným vločkám, klíčkom pre vysoký obsah fosforu

·         mäsu

·         mliečnym výrobkom

·         cukru a sladkostiam v akejkoľvek podobe - cukor a sladenie môžme nahradiť medom

V strave by nemalo chýbať:
koreňová zelenina - mrkva, zeler, petržlen, biela reďkovka
listová zelenina,fazuľka azuki, vňate - petržlenová a zelerová
všeobecne  ľahká a pestrá strava, polievky a dusené jedlá
preventívne obličkový čaj (zlatobyľ pravá, praslička, stavikrv váčší v pomere 3:1:1)

Čo sa dá zbierať a jesť z prírody:
Zlatobyľ pravá - zbiera sa jej koreň, ak sme si samozrejme nezabudli rastlinu označiť napríklad obalením do alobalu.
Borievka- jalovec - zbierajú sa zrelé modročierne bolbuľky, ktoré sú silným liekom na obličky. Možno ich používať i ako koreninu k ťažkému mäsu, kde slúži ako protijed. Zjesť môžeme priamo v prírode 20 bobulí mesačne. Zrelé plody sú jemne sladké, treba ich poriadne rozhrýsť.
Imelo biele - zber sa odporúča robiť bez pomoci kovových predmetov. Imelo by sa nemalo dotknúť zeme. Nazbierné listy necháme uschnúť a pomleté na jemný prášok. Vyrovnáva tlak v krvi. Užíva sa jedna mocca ližička denne. Prvé dni môže tlak prudko stúpnuť, potom sa ale upraví!

Nezabudne na teplé masáže obličiek, nahrievanie suchým teplom. Osvedčenou pomocou je aj nahriať si dva ploché kamene na sporáku a zabalené do príodného plátna priložiť na oblasť obličiek. 

Staroslovanský názov mesiaca Ľuteň vypovedá o jeho krutosti . Samotný mesiac je ukončením kolobehu rastíin, stromov, pretože v tomto mesiaci mráz dosahuje vrchol a dochádza k úplnému schladeniu, umŕtveniu. Rastliny, stromy aby prežili silné mrazy stiahnu vodu do koreňov. Tento pohyb vody zväčší kvalitu zbieraných rastlín, ak ich samozrejme dokážeme spod zeme dostať. Preto striehneme na prvé oteplenie, aby bolo možné korene vykopať.

Emócie: najviac obličkám škodí strach. Preto sa snažíme tejto emócii vyhnúť, pretože zvyšuje vnútorný chlad. Ak mám možnosť prejdeme sa po zamrznutej vodnej hľadine, ktorá nám dá pocítiť ako byť nad vodou. V prírode si vychutnajme prázdnotu a priestor znásobenú dobrým výhľadom.

Karpatskí pecúchovia