Pecúchovia varia a radia v decembri

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Pecúchovia varia a radia v decembri

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2013)

Priatelia, bytosti, pecúchovia

Ostáva len niekoľko dní do zimného slnovratu, kedy sa slnko opäť zrodí v novom kole. Áno, znie to divne ale fakticky začne leto! Dni sa nám začnú predlžovať a noci krátiť, bude svitať na lepšie časy.

My na kopanici si tento čas užívame ako posledné zimné dni, pretože tma je teda riadna a veľa času strávime konečne aj vnútri. Inak sme čo najviac vonku na vzduchu pod holým nebom a zamračenou, niekedy slnečnou oblohou. Zimné mesiace poskytujú veľké množstvo receptov a nápadov do každej kuchyne. Avšak sama príroda nám ponúka veľmi cenné suroviny k doplneniu našej domácej lekárne a k dobrému jedlu.

Dnes sa povenujeme výhradne nápojom - povieme si niečo o čerstvých zimných čajoch, nápojoch a liečivých vínach.

Obilné nápoje

Keďže rána sú všade chladnejšie, je potrebné podporiť tráviaci oheň zdravou hrejivou tekutinou v podobe obilnej kávy. Naši predkovia tradične pražili obilie, ktoré potom pomleli a varili ako kávu.

V domácich podmienkach stačí trochu čistého zrna opražiť do zlatavo hnedej farby niekoľko minút na suchej panvici a zomlieť. Pripravenú zmes je potom dobré prevariť a podľa chuti osladiť medom. Dostanete tak výborný zdroj minerálov pre vašu krv a výživu pre dobrý chod srdca.

Obilná káva v tejto podobe slúži ako výborný zahrievač tráviaceho ohňa, čisté krv a lahodí pečeni i obličkám. Okrem obilia všetkých druhov je možné použiť lesné plody. Používali sa lesné plody : hloh, dubové lúpané žalude, lieskovce, mulkyne, jarabiny... Káva z lesných plodov je omnoho výživnejšia a cennejšia, pretože sa pripravuje zo zásaditých plodov.

Čerstvé zimné čaje

V lese nájdete vždyzelené a teda veľmi hrejivé čajoviny :

Ostružina malinová (černica): nevadia jej ani tuhé mrazy a tak nám dokáže túto vlastnosť prepožičať, čím zlepší našu termoreguláciu a krvný obeh.


Jahoda lesná : svojou sladkou chuťou lahodí žalúdku i slezine

Ihličie borovice lesnej: netypická zdravá chuť vyvareného čerstvého ihličia obsahuje veľa vitamínou pre dobré odolávanie chladu a likvidáciu baktérii


Ruža divá šípková: klenot našich zimných lesov nám necháva plody vo farbe života na kríkoch celú zimu. Ich teplá farba pomáha zohrievať každého. Šípky obsahujú veľke množstov vitamínu C. Obsahujú látky prehrievajúcu v krvi kĺby a tak neuveriteľne pomáha všetkým reumatikom. Pozor šípkový čaj sa musí variť aspoň 5 minút. Šípky obsahujú toľko C vitamínu, že ani varom sa úplne nezničí, naopak na jeho uvoľnenie je potrebný var!

Šípkový likér: Takmer plný veľký zavaraninový pohár šípiek, ktoré zbavíme zbytkov okvetných lístkov zalejeme kvalitným čistým alkoholom (môžeme pridať hnedý cukor) a necháme na dennom svetle min. 14 dní a denne premiešavame. Potom scedíme a užívame do čaju jednu polievkovú lyžicu na 1dcl teplej tekutiny (čaj,šťava, prevarená voda) pri reumatických ťažkostiach.

Šípkové víno:

2 plné 1l zaváraninové poháre šípiek , prešlých mrazom očistíme a zalejeme vrelou vodou v 5l demižóne, pridáme 500g cukru rozrobeného v teplej vode a uzavrieme pomocou kvasnej zátky. Môžeme pridať mocca lyžičku vínnych kvasníc.

Víno necháme kvasiť pri teplote cca 20stupňov min dva mesiace. Keď víno prestane bublinkovať, kvasiť pomocou hadičky ho stiahneme do čistého demižónu a necháme ešte týždeň dokvasiť. Potom ho pomaly stočíme do fliaš, ktoré plníme skoro až po vrch a uzatvárame korkovými štupľami zabarenými vrelou vodu. Víno uložíme do chladu a necháme aspoň mesiac dozrieť. Podávame teplé, prípadne jemne varené. Šípkové víno je veľmi zdravé na krvný obeh a odstraňovanie usadenín vzniknutých chladom.Platí samozrejme zásada, že je to liek, teda 150ml denne je maximálna denná dávka. Potom už sa stáva jedom.

Trnky

Ide o slivkovinu , obsahujúcu veľa zásaditých látok, pomáhajúcich odstraňovať usadeniny z tráviaceho traktu a zlepšujúcu činnosť slinných žliaz. Odstraňuje nestrávené zvyšky potravy.

Trnky v soli

Trnky prešlé mrazom postupne ukladamé do zavaraninového pohára a postupne ich posypávame kvalitonu čistou soľou až po vrch. Nádobu uložíme na tmavé miesto a necháme fermentovať. Z trniek sa nám postune uvoľní kyselinový extrakrakt ktorý je zásaditý a slúži podobne ako známy japonsky UMEOCOT. Ten sa vzniká ako vedľajší produkt nasolených sliviek s chrenovými listami.

Trnky musia byť naložené minimálne 60 dní - najlepšie pol roka. Potom šťavu zlejeme cez filtračný papier a zvyšnú masu vylisujeme. Dostanem slaný trnkový ocot, ktorý možno použiť do varenia a slúži ako prvá pomoc pri tráviacich ťažkostiach a únave. Odkyseľuje organizmus, čistí krv i pečeň.

Maximálna denná dávka sú tri kávové lyžičky. Možno ho nakvapkať do vody a priamo piť

Trnkové víno

Postup je rovnaký ako pri šípkovom víne, len trnky treba po čase z vína odstrániť a chýbajúcu vodu doplniť osladenou prevarenou vodou. Trnkové víno je úžasným liekom na čistenie a riedenie hustej krvi.


Mulkyňa

Veľmi vzácna forma jarabiny, ktorá má neuveriteľne liečivé vlastnosti v oblasti zlepšovania ľudskej imunity. Obsahuje veľa vitamínou a minerálov, vzácne formy kyseliny jablčnej odstraňujúcej usadeniny zo stien žalúdka. Vyživuje slezinu a je silným liekom pri onkologických ochoreniach. Možno ju použiť ako súčasť lekvárov a zavaranín - obsahuje veľa pektínu. Dá sa nakladať s cukrom i sušiť na čaj. Najlepšie chutí čerstvá.

Možno z nej pripraviť i liečivé víno.

Využitie lesných vín

V prvom rade neobsahujú pyrosiričitany , ktoré robia z bežných vín vlastne jed, z ktorého vás na druhý deň bolí hlava. Napriklad v Grécku i Taliansku kúpite čisté vína bez siričitanov.

Okrem priamej konzumácie ich možno použiť na liečivé obklady pri chronických pohybových ochoreniach, rôznych kožných ochoreniach. Domáce víno obsahuje vzácne vínne kyseliny, v ktorých je možné s väčším účinkom rozpúšťať liečivé byliny,ktoré strácajú varom svoje účinky (napr. imelo biele ktoré patrí k zimným zázrakom a ako jediné dokáže zahriať onkologických pacientov, komonica lekárska čistí hustú krv , pomáha liečiť kŕčové žily a uzdravuje obličky). Môžeme ich tiež použiť v podobe kvapiek ako prevenciu do teplej tekutiny vždy ráno a lebo pred spaním. Ak by vám takéto víno zoctovaťelo je to vlastne ešte lepšie, pretože dostanete kvalitný vínny ocot.

Nech vás nápoje zahrejú, ako blížiace sa slnko.

Vaši Pecúchovia z Karpát