Pecúchovia varia a radia v mesiaci októbri

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Pecúchovia varia a radia v mesiaci októbri

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2013)

 

Prehupli sme sa tak trocha prirýchlo do jesene, a už zaklapla pasca: budeme sa čoraz viac zdržiavať v uzavretých priestoroch a možno aj viac postávať pri sporáku, dumajúc, čo sa dá dobrého hodiť do žalúdka, aby sme „vykývali“ s počasím. A keď to ešte bude aj zdravé navyše, o to lepšie.

Je načase sa zamyslieť aj nad varením v tomto čase, v tejto dobe.

Každý národ má svoj vlastný grunt, ktorý bol hutnou základňou pre všetky jedlá, a k nemu sa iba dokladalo. Číňania navarili hrniec ryže, Indovia tiež plus placky čapatí k nemu, Tibeťania campu, Slováci zemiaky, či halušky, Arabi chlebové placky, Taliani cestoviny či pizzu... Okolo tohto základu sa točilo celé jedlo – pridali k nemu omáčku, kus mäsa, zeleninu surovú, kysnutú či dusenú, mliečne potraviny . To bolo hlavné jedlo dňa. Večeralo sa obvykle to isté, len menej. Raňajky bývali odlišné, no príliš sa nelíšili vo výbere surovín, skôr v spracovaní (napr. z obilia nie chlieb, ale kaša.)

Generácie stáročia cvičili svoje enzýmy na tieto základné potraviny a predávali si informácie do genetickej výbavy potomkov. Tak sa jedlo jednoducho, zdravo a prospešne pre telo navyše.

Je neúnosné a zaťažujúce variť každý deň jedlo podľa nejakej inej receptúry, kuchyne, štýlu, kultúry.Telo má potom z toho miš – maš a trávenie sa nedokáže naladiť. Lebo variť ako v reštaurácii – teda vždy iný štýl a iné suroviny – si môžu dovoliť iba tí, čo majú služobníctvo alebo nič iné na práci. Tri razy denne podávať čerstvo navarenú stravu je robota na PLNÝ ÚVǍZOK. Niečo o tom viem, robím to viac než desať rokov, a často to býva pre viac ako 5 ľudí . V lete sa obvyklý počet stravnikov pohybuje okolo 15 osôb - mimoriadne hladných...

Tento mozaikový – drsnejšie osoby by povedali chaotický - spôsob, príznačný pre dnešnú kuchyňu všeobecne, je neprirodzený.

Prinieslo ho mnohokultúrne prostredie a prístup k potravinám, aký tu ešte nebol (v takej hojnej miere, mali ho povedzme šľachtici a vládcovia, a ich zdravotný stav a degeneratívne choroby s tým zjavne súvisia, i keď nie len s tým...)

Takže ak máme zvoliť kompromis, strednú cestu, prikláňali by sme sa k Leviho teórii o jednom type jedla naraz – jesť pestrú stravu, ale nie v priebehu jedného dňa. Vo väčších blokoch, trebárs v dvojdňových či trojdňových. Trávenie sa iba poteší a telo vám poďakuje. Dva zemiakové dni, tri cestovinové, dva zeleninovo – mliečne. A podobne.

Trocha sa to podobá na teóriu o delenej strave: pomôcť tráviacim šťavám a odľahčiť žalúdku.

Akurát by sme boli opatrnejší pri čisto ovocných dňoch (výnimku tvorí červený melón, ktorý je takmer zo samej vody).

Zo skúsenosti vieme, že môže vzniknúť podráždenie podžalúdkovej žľazy, ak sa prepcháme ovocím, pri jablkách môžu trpieť obličky (obličkári paradoxne zbožňujú jablká a nevedia sa ich dojesť:miluj svojho zabijaka...)

Je načase prejsť na stravu úplne jednoduchú, lahodnú a bez zaťažujúcich fínt ako množstvo korenia či exotika za každú cenu.

Jedlo nás nemá vyrušovať, má vhodne dopĺňať naše pocity zo sveta.A na stravu, čo ráta s našimi génmi – aspoň sčasti – a so stravovacími návykmi oblasti, odkiaľ pochádzame my i naši predkovia. (Južania sa v pohode môžu napchať štipľavou paprikou...) A zároveň – s citom- viesť svoje telíčko k novým spôsobom, ktoré. sme si určili ako zdravé a žiadúce. Platí zlaté pravidlo strednej cesty a ponáhľania sa pomaly.

V tomto období sa hlási o slovo žalúdok a zároveň sa treba sústrediť aj na močové cesty a obličky. Keďže v prírode a v našich sadoch padajú a zrejú najmä jablká, netreba sa ostýchať a naliať sa muštami, konzervovanými chrenom (po lete odskúšané antiparazitikum). Mušty nepasterizujeme, stačí na 1l asi 2 pol. Lyžice strúhaného chrenu (overené, odskúšané, vypité----)

Jablká sa dajú piecť v trúbe, variť a dusiť ako jablkové čatní.


Jablkové čatní (omáčka)

Táto sladko štipľavá omáčka je vhodný doplnok k ryži na zlepšenie trávenia a zvýšenie chuti do jedla.

Jablká sú vo svojej povahe vlhké a chladné, teda nevhodné na slezinu a žalúdok.

Preto pomôžu nasledovné koreniny - olej ako nosič(môžme použiť GHI), klinčeky plnia protiparazitný účinok, chilli zohrieva a prekrvuje krvný obeh a plúca, kurkuma -protizápalová, vhodná ochrana čriev, zázvor prehrieva, ale horkosť rozptyľuje,škorica protiparazitná. Sladká cukrová chuť vyživuje žalúdok a chráni sliznice. Omáčka je vhodná aj studená.

Najprv dáme zohriať olej v hrnci tak, aby pokrýval dno, no nie veľa ani málo.

Do teplého oleja dávame najprv:

- cca 5 - 10 celých klinčekov

- 5-10 ks rozdrvených chili papričiek podľa chuti

- čajovú lyžičku kurkumy

- čajovú lýžičku zázvoru

- a trochu škorice

Všetky koreniny v oleji dobre premiešame.

Do hrnca postupne vkladáme zrelé, oľúpané na menšie časti nakrájané jablká (cca 10 až 15 stredných jabĺk) premiešame ich s okoreneným olejom a necháme pomaly dusiť ako jablkové pyré.

Pozor na pripálenie.

Jablká premiešavame až do bodu, kedy sa začnú stávať kašovitou zmesou.

Potom pridáme cca 100 až 200g cukru rôznej farby a chuti podľa vlastného výberu(môžme použiť akékoľvek sladidlo).

Poriadne premiešame a varime ešte cca 10min, aby sa cukor riadne rozpustil.


Žalúdok šetrí ryža a kaša z nej.Úžasné, vyrovnávajúce, nezaťažujúce jedlo. Lahoda pre zdravých aj chorých.

Uvaríte ryžu - nie natural, tá býva pre naše črevá, aspoň spočiatku, priveľkou výzvou. Radšej jemnejšiu parbolovanú. Varíte ju s trochou soli a trstinovým cukrom. Stačí celkom malá lyžička. Je dobré dodať aj štipku kurkumy. Keď je ryža takmer mäkká, doplníte mliekom a dovaríte. Pridáte ghí a posýpate tiež škoricou alebo kakaom . Ovocie radšej nie, lebo sa vylučuje s mliekom.Výnimku môžu tvoriť surové nastrúhané jablká v nie veľkom množstve.

Všeobecne sa vyhnite veľkým porciám, neskorému večernému nájazdu na chladničku či komoru, ťažkým a mastným jedlám.Žalúdok vo všeobecnosti by mal zostať z jednej tretiny prázdny, aby mal priestor na „manévre”. Keď sa vám po jedle odgrgne, značí to, že ste prešvihli normu a váš žalúdok bude mať prácu so spracovaním.Prijal totiž takmer trojnásobné množstvo, než je zdravé,,,A tiež sa vyhnite studeným a horúcim nápojom či jedlám, tobôž ich ich striedaniu!

Tak pozor na to, priatelia.

Vaši Karpatskí Pecúchovia, Duchoslav a Weleslawa