Pecúchovia varia a radia v novembri

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Pecúchovia varia a radia v novembri

Prišiel mesiac v roku tradične najťažší.

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2013)

November je plný napätia zo skrytého Slnka. Depresie, pocity márnosti a bezútešnosti vládnu v dušiach ľudí v našom zemepisnom pásme. Z hľadiska starých skúseností je to mesiac – spolu s nastávajúcim decembrom – spomienok na predkov, no aj stretnutí s rodovými-genetickými dispozíciami, zaťaženiami, dlhmi a teda aj s nutnosťou riešiť ich. V súlade s tmou vonku vystupuje do popredia potreba pozrieť sa do hĺbky, teda do svojho vnútra. Prinajlepšom súladno psychofyzicky, v horšom prípade len na svoje telo.

Bez očisty to však určite nepôjde. Takže spôsoby, ktoré vyčistia váš pohľad a pomôžu telu, sú práve v týchto dňoch namieste.

Čistiaca - vydymovacia zmes.

Ak ste si v lete nestihli natrhať byliny odjakživa používané na vyčisťovanie miestností, priestorov , ale aj pred všetkými dôležitými udalosťami kv§li maaldeniu sa na ne, skúste si ich kúpiť v lekárni alebo drogérii. Ide o byliny palina obyčajná, šalvia – nie záhradný druh, jalovec, listy niektorých stromov ako napr. jaseň a dub...My si šalviu nosíme tradične z juhu, kedykoľvek sa dostaneme do krajín ako je Grécko alebo Chorvátsko, ale aj južné Slovensko, prinesiem si vždy plnú tašku – takáto šalvia obsahuje oveľa viac Slnka ako tá naša myjavská, je silnejšia.

(No keď nič, aj takáto musí stačiť...)

Pri vydymovaní – fajčiari by vedeli o tom hovoriť – dochádza k veľmi silným zmenám.

Ak dýchate zmesi v dyme, dostávate ich rovno do krvi. Podľa založenia jednotlivých bylín sa k vám dostávajú aj účinky ako napríklad protiparazitárne, riedenie krvi, dodávanie chýbajúcich minerálov...Mágia dymu je čarovná a účinná. Je to na niekoľko samostatných kapitol a venujeme sa jej aj na prednáškach, aj ju zaraďujeme do našej najnovšej knihy, ktorá vyjde koncom roka.

No základná zmes, ktorú si môžete namiešať i vy, pozostáva zo sušených listov a vrškov rastliny paliny, listov a kvetov mäty močiarnej a kvetov s listami šalvie lúčnej. Trocha ihličia zo stromu nezaškodí. Sušenú zmes položíme na rozpálený uhlík a vzniknutý dym voľne vdychujeme. Namiesto uhlíka z pece sa dajú použiť uhlíky z vodných fajok alebo špeciálne drevokazné huby (o hubách inde..)

Choroba má spravidla vždy duchovný základ, a tam liečivý dym dokáže účinne zasiahnúť. Tento spôsob liečenia mal svoje miesto už v starých kultúrach a dnes jeho dôležitosť opäť stúpa.

Dym prináša aj rozjímanie, introspekciu a vhľady, ktoré sú sami osebe návodom na liečenie...Pokojná myseľ – polovica zdravia.


 

Dobrá vôňa z dobrého jedla, napríklad polievky, tiež lieči.

V tomto období má význam liečivá cesnačka, ktorú naše staré mamy varievali najčastejšie v studených a ponurých chvíľach (nielen pri chorobách.) Na oleji podusený nadrobno nakrájaný cesnak doplníte hrubou múkou alebo krupicou, najlepšia je špaldová v biokvalite, speníte ju , trocha osolíte, a podlejete teplou vodou. Pridáte kvalitnú červenú mletú papriku a mletú rascu , a varíte. Postupne prilievate vodu do žiadaného množstva,a keď je polievka uvarená, dosolíte a navrch nasypete sušenú petržlenovú vňať. Ak máte čerstvé a kvalitné vajíčko,môžete rozklepnúť do polievky a vidličkou rozmiešať. K tejto polievke sa dobre hodia opekané chleby nakrájané na kocky.

K obdobiu jesene patrí aj kapusta a s citom tiež zemiaky so svojou zemskou a uzemňujúcou silou. Jeden z našich spolukuchárov na letných školách, Viliam, zhodou okolností kuchár – profesionál, nám uvaril svoje vychodniarskeKapustníky a „gruľovníky“.Jeho recept znie:

Základné kysnuté cesto,najlepšie z celozrnnej múky, natenko rozvaľkáme a položíme na olejom vymastený plech. Naň natrieme plnku a prikryjeme tenkým plátom cesta. Popicháme vidličkou a potrieme rozšľahaným vajíčkom. Pečieme, kým spodok nie je upečený dohneda.

Kapustová plnka: Na oleji opražíme nakrájanú cibuľu a pokrájanú kyslú kapustu, pridáme cesnak, mleté čierne korenie,soľ, domácu vegetu a bylinky podľa chuti. Podusíme a necháme trocha vychladnúť.

Gruľová plnka: Na oleji opražíme dohneda nakrájanú cibuľku a pridáme k uvareným roztlačeným zemiakom (na východe gruliam).Soľ, pažítka, rasca.

Varievala s nami - a občas sa ešte na variacich podujatiach stretáme aj dnes – aj Dobromila, a tak uvedieme aj jej „megahit“ Jánošíkove pečené zemiaky. (Jednoduchosť a tradícia, to je heslo jedál na november.)

Toto jedlo sa podáva s cesnakovou omáčkou. Nie dresingom , lebo by to vyzeralo ako ukradnuté z Ameriky, hovorí Dobromila, a to vôbec nemáme v úmysle.

Potrebujeme zemiaky podľa hladu a počtu ľudí – na 1 osobu asi 3ks stredne veľkých. Dobre ich umyjeme a nešúpeme, prekrojíme ich po dĺžke na polovicu. Zemiaky pečieme tak, aby sa nám upiekli doružova.V čom spočíva fígeľ pripečenosti?Zoberieme si plech na oečenie,potrieme ho nahrubšie maslom (iba maslom!) a posypeme nahrubo soľou. Najlepšie mosrkoou nahrubo zomletou. Pečieme asi 45 minút.Cesnaková omáčka: základom je jedna kyslá smotana. 1Ks čo najkvalitnejší tavený syr, 2 -3 strúčiky pretlačeného cesnaku, kúsok údeného tvrdého syra, 3 pol,lyžice ,čierne korenie a soľ.Vššetko spolu zamiešame a máme lahodnú cesnakovú omáčku. Podávame s opečenými zemiakmi, navrh je dobré pridať sezónnu zeleninu, teraz asi zelerovú vňať.

V tomto období dozrievajú trnky. Trnkové víno patrí medzi najzdravšie a dá sa vyrobiť aj doma.

Peknú jeseň želajú pecúchovia.