Pecúchovia varia a radia v mesiaci august

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Pecúchovia varia a radia v mesiaci august

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2013)

Druhý polčas leta obvykle prináša úľavu a pokoj – smerovanie k podjeseni je zjavné. Tento rok však nič nie je celkom isté, takže sa nám môže prihodiť, že vlny horúčav sa budú zjavovať až hlboko do septembra. Čo môže tiež znamenať, že najbližší február bude suchý a studený. Takže žitie aj varenie môže byť celkom nečakaným dobrodružstvom...

Každopádne však stále platí jedno: Je čas silnej energie – hojnosť prekypuje všade. A zima sa nás všetkých spýta čo sme robili v lete.

Nemusíte ani príliš jesť, čerpáte silu aj zo vzduchu plného života. Napríklad keby ste išli podľa svojej intuície a cítenia, dosycovali by ste sa iba červenými melónmi, broskyňami a paradajkami. Toto by vás uživilo.

Varíme aj my v týchto dňoch pomenej(naše kozie stádo vyráža na pašu až po západe slnka, kde sa zdrži do polnoci a spí minimálne do 12:00), takmer nič – obedujeme šaláty z uhoriek, paradajok, cibule, strúhanej bielej kapusty , dopĺňam tvarohom, trochou smotany, vareným vajcom od našich sliepok. K tomu opečené plátky sójového mäsa či tofu:to všetko iba preto, že máme na letnej škole deti s mlsnými jazykmi. Polievky varím pre tieto prekyselené telíčka najmä zásadité – koreňovky s hráškom a placičkami zo strukovinovej múky. Sústreďujem sa iba na chute a farby. Žiadne kalorické bomby, chlieb či koláče.

Upiekla som im na panvici iba ľahkú omeleto – tortilu: z namočených rožkov, trochy sladkého kozieho mlieka, štyroch vajec, troch varených zemiakov , dusených šampiňonov, množstva vňatí. So šalátom zo surovej zeleniny a kvalitného bio oleja to bolo príjemné letné jedlo.

Zemiakom sa teraz vyhýbajte. Kĺby sa vám na jeseň poďakujú. Aj výlet na blízky či vzdialenejší hrad sa lepšie vydarí bez zemiakmi zaťažených kĺbov.

Nie je pravidlom, že by mali ľudia doma kozy – napriek tomu by bolo dobré, keby sa dostali z času na čas k biomliekualebo ešte lepšie tvarohu z tohto mlieka. Kozičky sú totiž stále na čerstvej paši a nikdy sa nemajú tak dobre, ako teraz. Výber jedla je obrovský, a ony si vedia vybrať.To všetko sa zhodnocuje v ich mlieku ...takže vaša lekáreň prechádza cez ich trávenie do mlieka na váš stôl.

Príroda je v tomto geniálna a dokonalá.

Všetky bylinožravé zvieratá sa v lete prepchávajú donemoty, pretože v podobe zelenej stravy sa snažia čo najviac nazbierať slnečnej energie na blížiacu sa zimu.

Pomalý, na prvý pohľad nebadaný úbytok slnečného svitu dovoľuje jesť farebnejšie jedlá - oranžové, červené – tekvice, rajčiny...Aj keby sa zdalo, že v ohnivých dňoch toto telo neznesie. Ľudský organizmus sa však pomaly pripravuje na zmenu termoregulácie z chladenia na prehrievanie, ktoré nás čaká hneď na začiatku septembra.

Čo sa dá ešte variť:

Dobre padnú podvečer kyslé polievky bez zápražky , ako napríklad:

Zemiaková kyslá

Na horúci olej – slnečnicový – do väčšieho hrnca pridáme zemiaky nakrájané na tvar, aký sa vám páči /my nekrájame na nesympatické kocky a už vôbec nie kocôčky, ale na oválne, stredne hrubé kusy/. Posolíme, pomiešame, aby sa uvoľnili vône a chute, pridáme trocha vody. Prikryjeme, predtým prihodíme trocha čierneho korenia, bobkový list – podľa množstva stravníkov od 2 po N kusov, celé nové korenie, červenú papriku. Neveľa. Videla som pridávať k zemiakom aj rozpolenú paradajku, ale z duše som to nenávidela a lovila som ju pri jedle rozvarenú z taniera. Zato chuť vylepší polovica veľkej cibule, varenej so zemiakmi.

Zdravý je k zemiakom aj kmín, no v tejto polievke mi prekáža. Ak vám nie, dajte ho tam.

Vodu v hrnci z času na čas kontrolujeme, zemiaky by mala prevyšovať tak na 2 prsty. Ak sú mäkké, je dovarené. Na záver pridajte kyslé mlieko alebo cmar alebo srvátku , čo máte , plus trocha smotany. Navrch nastrúhajte surový cesnak , ja pridávam aj moju obľúbenú sušenú petržlenovú vňať. Jeme ju s chlebom alebo v lete bez neho.

Fazuľková kyslá


Postup ten istý, ako pri predchádzajúcej, iba miesto zemiakov použijeme fazuľkové lusky mrazené, sterilizované alebo mladé priamo zo záhradky – vtedy nezabudnite lusky ošúpať – zbaviť drevnatých vlákien.

Pridajte ako koreninu ešte zázvor, vynechajte kmín aj petržlenovú vňať na záver.Dá sa aj sušený alebo čerstvý kôpor. Niekto pridáva na konci ešte jablkový ocot alebo citrónovú šťavu.

Nám po nich vždy zmodrie cesnak, tak sme s tým prestali.


Netreba pripomínať, že toto obdobie je najlepšie, ak by ste potrebovali zhodiť nejaké kilá. K tomuto jedlu pridať pravidelný pohyb najmenej dva mesiace – dovtedy leto trvá – a nemusíte sa obávať zimy. Ten pocit ľahkosti treba udržať napriek neprajnému počasiu.

Ale to zjavne teraz ešte nehrozí,tak užívajte leto.

Pecúchovia z Karpát