Čo nám príroda vo februári ponúka

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Čo nám príroda vo februári ponúka

Predjarie – koniec teplej zimy

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

Keď sa v prírode začne pomaly na konci zimy púšťať voda pri oteplení, jar sa blíži. Rovnako ako sa nazhromaždená voda uvoľňuje do zeme, tak si i voda v ľudskom tele hľadá cestu von v podobe emócií a výlevov, rozladenosti, rozvodnenosti. Okrem púšťvania sa vody stupuje do krajiny v podobe vetra pohyb a čiastočné vysychanie.

Toto obdobie je všade označované za obdobie vodného hospodárstva , v tele teda vládnu obličky – jednou z ich hlavných úloh je čistenie krvi, ktorá prechádza všetkými orgánmi. Akýkoľvek problém vnútorných orgánov vnímajú teda obličky ako prvé, hoc sú predimenzované a dokážu slúžiť stovky rokov, sme schopní ich zničiť za pár rokov nevedomého života.

Kvalita krvi

Zloženie krvi sa netvorí samo od seba, ale je spojením mentálnej, dychovej a hmotnej stravy. Všetko čo zjeme, vdýchneme, čo sa dotkne našej pokožky, sa dostáva do krvného obehu za pár sekúnd v rôznej kvalite a rýchlosti. Starodávna kozmetika s prírodnými olejmi bola jednoduchá – gazdiná mala suchú pleť, vzala olej, masť, prepustené maslo a mohla sa natrieť. Kozmetika bola jedlá – jedlo mohlo byť kozmetikou.

Dnes by ste bez následkov nezjedli ani najjednoduchší krém a variť by sa na ňom tiež nedalo. To isté platí o vonných mastiach a prírodných aromatických voňavkách, ktorých je na Slovensku veľké množstvo. Bežné domáce vonné oleje, či maste dostupné v každej kuchyni. Taký olej ste mohli aj vypiť. Skúste vypiť obyčajnú voňavku alebo zjesť trochu tuhého deodorantu...

Všetko, čo sa dostáva do tela, sa dostáva i do krvi. Toto vám kozmetické firmy ale nepovedia.

Predjarie bolo teda obdobím čistenia vodných – krvných tokov.

Recepty na jednoduché čistenie krvi:

Nasledujú tri základné spôsoby čistenia krvi pomôckami zvonku z dostupných surovín, ktoré nájde hádam každý. Možností je oveľa viac, avšak záleží na ich dostupnosti. Na prvom mieste je samozrejme to, čo nájdete rásť voľne v prírode, potom čo nájdete v dobrom obchode a nakoniec to, čo môžete hľadať tam, kde sa inak nechodí – v lekárni.


Šipkový čaj trochu inak

O šípkach sme už písali , ale spomenieme ich ešte raz. V prírode nás upútajú červenou farbou, ktorú si nemožno nevšimnúť. Ich krvavo červená farba zlepšuje krvný obeh, pomáha pri reumatizme a dne, odľahčuje močový mechúr a prospieva obličkám.

Šípka sama o sebe vyzerá ako dobrý filter, vnútri má biele vláknité chĺpky a niekoľko tvrdých semiačok, ktoré ochladzujú krv a sú silným liekom -pri sťahovaní zápalov.


Recept

Dobre usušené šípky rozmliaždime v drevenom alebo kamennom mažiari a zalejeme studenou vodou. Po cca 7 hodinách ich dáme v tej istej vode variť, tak, aby prešli varom aspoň 5 minút. Obsahujú toľko C vitamínu, že varom sa nezničí, skôr naopak , dôjde k jeho uvoľneniu, keďže je viazaný na kvalitný cukor v šípkovej dreni. Na jednu dávku postačí vypiť ráno 2dcl čaju z cca 6 - 10 rozdrvených šípok.

Čaj je potrebné vypiť teplý. Čajová kúra by mala trvať minimálne týždeň, maximálne 60 dní, kedy je potrebné urobiť aspoň týždennú prestávku.


Šípky rastúce na kríkoch nie sú až taká nedostupná surovina, aby sa nedali zohnať. V prípade ak si ich chcete kúpiť, kupujte celé plody, ktoré majú aj celé zrniečka. V mletých sáčkových čajoch veľa energie nenájdete, kto si vyskúša poctivý šípkový čaj, pochopí jeho chuť a vydá sa osviežený na ich zber, koľko bude vládať.

 

Žltá farba zeme

V prípade veľkého zaťaženia organizmu toxínmi pomáha jednoduché prírodná kúra z Indie. Do prevarenej vody cca 1dcl vsypeme krásne žltú 1mocca lyžičku kurkumy. Ide o koreňovú zeleninu,. Dokáže krv veľmi dobre zbavovať toxínou, ktoré sa von z tela dostávajú cez pokožku napríklad v podobe vyrážok a ekzémov. Vo vode je tak dobre rozpustná, že sa veľmi dobre vstrebáva do krvi. V strave je výborným spolukorením k strukovinám a ako antibiotikum potrebuje mliečny nosič – ghí, mlieko, maslo, jogurt,kefír...

Pije sa jedna šálka ráno a jedna večer pred spaním. Ide o základnú detoxikačnú kúru krvi pred jarnou únavou, ktorá je v skutočnosti len prejavom zlého zloženia krvi.

Drevené čierne uhlie

Lekárske využitie dreveného uhlie je veľmi staré a uhlíkový filter v plynových maskách dokáže absorbovať i jedovaté plyny. Tradične sa používalo mleté uhlie z tvrdých i mäkkých driev. Po dohorení sa kusy dreva zomleli a ukladali do nepriepustných obalov, pretože uhlie absorbuje všetko zo svojho okolia. Táto jeho vlastnosť slúži na odchytávanie hrubých toxínov z čriev.

Po jeho užívaní sa tak kvalitne vyčistí tráviaci trakt, bez ktorého nieje možné robiť žiadnu očistu organizmu, pretože odpad nebude mať ľahkú cestu von. Doma vyrobené drevené uhlie pomleté na mažiari rozpustíme v teplej vode a pijeme dvakrát denne. Slúži ako prvá pomoc pri akejkoľvek otrave!!!

Inou dostupnou formou je prípravok CARBOFIT – drevené uhlie v tobolkách, alebo mletý osmotický prach, ktorý zakúpite v lekárni. Užíva sa minimálne 30 dní.

Prajeme príjemnú, pokojnú a vzdušnú jar.

Pecúchovia

www.karpatskypecuch.org