Mesiac september - jaseň

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Mesiac september - jaseň

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

Príroda a svet: 

Matka zem sa v tomto období začína pripravovať na ďalšie zo svojich silných období. Odovzdala nám plody a semená na jedlo i sadenie. Všetka sila prírody sa sťahuje do zeme. Odkvitajú posledné žiarivé kvety a ostávajú len tie neskoršie. Ich farba je ako farba padajúcich listov. Keď sa príroda pripravuje na zimu, urobme tak aj my. Prichádzajúca jeseň nemá byť obdobím depresie, ale začiatkom tehotenstva matky zeme.

Farbou mesiaca: Žltá ako padajúce lístie, ako posledné kvitnúce kvety.

V tomto mesiaci je najviac ohrozeným orgánom: Slinivka a slezina

Stručná charakteristika hlavného orgánu: Slinivka má na starosti spracovávanie cukrov a pomoc pri trávení. Jej rodná sestra slezina je zodpovedná za lymfatický systém, reguluje biele krvinky. O slezine je naozaj málo informácií, pritom zohráva významnú úlohu pri liečbe rakoviny. Skoro to tak vyzerá, že je naschvál vynechaná z celého organizmu a nevieme prakticky o nej nič. Potrebuje hlavne kvalitné suroviny, nie veľa a nie málo.

Emócie: Po príjemnom lete plnom radosti sa začne objavovať strach, ktorý sa bude snažiť narastať úmerne s ubúdajúcim slnečným svetlom, preto si slnka doslova užívame do zásoby.

V tomto mesiaci sa nerovnováha môže prejavovať: Podráždená slinivka dala zabrať nejednému žalúdku. Ak ju budeme stresovať, doslova nám to vyvráti von. Jesenné vracania sú je vlajkovou loďou tam, kde sa kombinuje nemožné. Slezinová nerovnováha sa vie prejaviť plynnatosťou spôsobenou chladivým ovocím. Slezina má na starosti všetky sliznice vrátane slizníc hrubého čreva!

Ochrana – prevencia: Vyhýbame sa nadmernému prijímaniu cukrov a tukov. Jarmoky a vinobrania sú priam miestenkou na vlak vedúci k podráždenej slezine a slinivke. Snažíme sa zvyšovať imunitu. Pokiaľ nám to je len trochu možné, prvý pohľad ráno smerujeme na vychádzajúce slnko, aby nám vychádzalo celú zimu, ktorá tak bude kratšia a kratšia. Snažíme sa maximálne dodržovať hygienu, lebo baktériám sa po príjemnom lete dobre darí a snažia sa uchytiť všade kde sa dá.

V strave sa vyhýbame: nezrelému ovociu. Dodnes platí v Rusku zvyk, že jablká sa jedia až koncom septembra, kedy prejde obdobie sleziny a slinivky. Jablká sa začínajú jesť na Jablečnij spas – Sviatok jabĺk. Zbytočne by nám kvasili v črevách a tak zaťažovali slezinu. Vyhýbame sa nadmernému množstvu alkoholu zaťažujúcemu slinivku.

V strave by nemalo chýbať: Čerstvý hroznový mušt v malej dávke je silným liekom na slinivku. Oranžové tekvice Hokaido na všetky spôsoby. Rakytník je výborným zdrojom vitamínu C posilňujúcim našu imunitu.

Čo sa dá zbierať a jesť z prírody: V závislosti od oblasti v ktorej bývate je možné začať zber šipiek, rakytníku. Na svojich vychádzkach do prírody určite vyhľadajte plody drienky, ktoré sú najsilnejšou pomocnou potravinou pre slezinu. V zrelej podobe sú doslova lahôdkou nezrelé vám upravia úsmev. Využijeme posledné možnosti na zber žihľavy, zbierame koreň kostihoja, púpavy, zlatobyľu.

Staroslovanský názov mesiaca : Starý názov pre tento mesiac bol Hrudeň – lebo zoraná zem sa pripravovala na nové semená. Teda všade kam sa oko pozrelo bolo vidieť hrudy obrobenej zeme. Dobre si obzrite našu rodnú hrudu.