Mesiac október - rujeň

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Mesiac október - rujeň

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

Príroda a svet: 

Odkvitajú posledné kvety a väčšina stromov mení farbu listov, ktoré sa povaľujú po zemi a vietor jesene ich rozhadzuje všade navôkol... Strácajúca sa pokojná zeleň nám pomaly začína chýbať a tak sa nám v prírode odkrývajú priestorné pohľady hlbšie do krajiny. To čo sme celé leto nevideli, sa nakrátko vynorí ,aby bolo zaviate listami jesene. Hojnosť konca hospodárskeho roku ponúka možnosti prejedania, to však v tomto mesiaci škodia žalúdku najviac.
 

Farbou mesiaca: Žltá ako padajúce lístie...

V tomto mesiaci je najviac ohrozeným orgánom: Žalúdok, okrem vystavenia sa väčšej fyzickej námahe môžete v tomto mesiaci trpieť aj po duševnej stránke, kedy naša psychika dostáva zabrať a doslova budeme musieť nejaké veci ťažšie tráviť.

Stručná charkteristika hlavného orgánu: Žalúdok je akousi hlavnou miešačkou nášho tela, veľa z nás ho však vôbec nešetrí a hádže doň všetko možné aj nemožné. Žalúdok sám toho o sebe veľa nepotrebuje. Jeho hlavnou potravou je v skutočnosti príjemná nálada a pohoda prijímania. Stres a nedbalé jedenie mu škodí najviac.

Žalúdok potrebuje dostatok pohybu, ale i kľudu, no a samozrejme z času na čas krátku dovolenku, teda pôst. Množstvo jedla, ktoré obsiahnete vo svojich dvoch dlaniach, je presne tá dávka, ktorú by ste mali mať na svojom tanieri – ani o hlt viac.

Plnosť žalúdka sa prejavuje odgrgnutím, čo však znamená trojnásobok prijatej potreby, na akú je stavaný.

Dbáme tiež na jeho pomalé ranné zaťažovanie, ako aj menšiu záťaž pred spaním. Tráviaci oheň sa totiž rozhára postupne, v priebehu dňa je najsilnejší, a večer zasa pohasína...

Emócie: Hlavnou emóciou mesiaca sú obavy a starosti nadchádzajúcej jesene a následnej zimy.

V tomto mesiaci sa nerovnováha môže prejavovať: Tupými bolesťami v ľavej strane hrudníka. Zvýšeným strachom a obavami z nadchádzajúcich neistôt zimy a úbytku slnka.

Ochrana – prevencia:

V strave sa vyhýbame: mastnému jedlu a priveľkým porciám

V strave by nemalo chýbať: dusená zelenina, najšetrnejšia strava na žalúdok. Ryža a topinambury, blahodarne pôsobiace na pankreas – podžalúdkovú žľazu. Najchutnejšie sú nastrúhané v surovom stave s jablkom a kvapkou oleja a medu. Mrkvovo – jablková šťava je dobre stráviteľná a obsahuje najmä provitamín A, betakarotén a vlákninu.


Čo sa dá zbierať a jesť z prírody: to, čo práve dozrieva, a to sú najmä jablká. V Rusku poznajú výraz jablčný spas, teda nástup obdobia, kedy sa beztrestne môžeme popásať na jablkách. Odšťavovanie, mušty z ovocia, ovocné kašičky...

No a bezkonkurenčne ešte kraľuje oranžovožlté hokkaido na všetky spôsoby. Aj ranné pečené na panvici s pretopeným maslom a ochutené medom dodá telu neagresívny cukor a energiu. Huby, ktorých by mali byť na jeseň plné lesy, radšej sušte na zimu, v čerstvom stave sú ťažké. S citom treba jesť aj hrušky, najmä sladké žlté, ktoré svojou zásaditosťou prospievajú telu.

Vonku na prechádzkach lesom určite ochutnávajte plody hlohu, sú zásobarňami vitamínov na dlhú jeseň.

Staroslovanský názov mesiaca : rujeň

Karpatskí pecúchovia