Mesiac november - studeň

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Mesiac november - studeň

Hlavným orgánom mesiaca sú: Pľúca

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

Farbou mesiaca je: Modrá ako čisté nebo nad hlavou, symbolizujúce ducha a potrebu dýchania. Zároveň nám ukazuje ľahkosť a priestor nad našimi hlavami.

Stručná charakteristika orgánu: Naše pľúca podobne ako srdce pracujú neustále celý život. Ak prestanú pracovať, život sa končí a už sme dodýchali. Práve preto im teraz treba venovať veľkú pozornosť. Zásobujú kyslíkom celé telo. Okysličujú krv a tá prenáša kyslík ďalej do celého tela. Kvalitné dýchanie a dobrý stav našich pľúc môže priaznivo ovplyvňovať obličky. Dobre dýchanie odstraňuje z tela vlhkosť. Bránica, ktorá sa pri dýchaní pohybuje hore a dole, masíruje brušnú dutinu. Tento pohyb tak dáva do spojitosti pľúca a orgán nasledujúceho mesiaca - hrubé črevo.

Emócie: V tomto mesiaci nás môže najviac zaťažovať smútok. Padajúce lístie i symbolický úpadok v prírode nás ľahko oberú o dobrú náladu. Pomáha tomu aj prechod aktivít do uzavretýcb priestorov, stiesnenosť,menej svetla. ...

Vyhýbame sa preto depresívnym témam, predídeme tak oslabeniu obličiek. Udržujeme si dobrú veselú náladu.

Nerovnováha sa môže prejavovať: Plytké dýchanie je znakom oslabených pľúc alebo inak zaťažených stravou. Ohnutý chrbát bráni dobrému dýchaníu, pohodlnému pohybu bránice. Bolesti hrudnej chrbtice môžu byť tiež prejavom dysfunkcie pľúc. Kašeľ, hlieny a chrchlanie svedčí o zanesení hrubého čreva s presahom do pľúc. Oslabenie pľúc môžu mať na svedomí aj parazity, napr. bežné pľúcne chlamýdie ma každý 10 .človek, ani o tom nemusí vedieť.

Ochrana a prevencia: Najlepšou prevenciou oslabenia pľúc je zdravé dýchanie na čerstvom. vzduchu, dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu. A hlavne chôdza v prírode, na ktorú je človek stvorený. Okrem pohybu môžu pomôcť dychové cvičenia, hra na dýchací nástroj, najlepšie nejaká pôvodná slovenská ľudová píšťala, spev... Vzpriamené držanie tela, ktore uľahčuje život pľúcam, voľný odev, málo sedenia za počítačom. Chôdza, chôdza, chôdza!!!

Čomu sa v strave vyhýbame:

·         Všetkému čo nás zahlieňuje.

·         Teda mliečne výrobky, biela múka, všetky formy sladkostí, cukrov a sladidiel - vo väčších dávkach zaťažujú pľúca.

·         Cigaretám a priestorom od nich znečistených

Čo by nemalo v nasej strávených chýbať:

·         všetka možná dostupná čerstvá zelenina

·         tmavomodré hrozno – podobajúce sa vnútorným častiam plúc (výnimku môže tvoriť varené tmavé víno, ktoré má prehrievajúci charakter)

·         teplé dusené jablkové kompóty s klinčekom, a škoricou dodajú pľúcam dostatok energie najmä v ranných hodinách

·         sušené ďatle namočené vo vode so štipkou zázvoru (ďatle sa v našom tele podobajú mandliam a chránia tak vstupnú bránu)

·         mrazom ošlahnuté šípky– dodajú telu dôležité enzýmy ako aj cenný vitamín C

·         domáca kyslá kapusta

·         jablková šťava s chrenom

·         chren

·         červená repa na všetky spôsoby: šaláty, dusená, odšťavená, opekaná

·         mrkvová šťava

Čo sa dá zbierať z prírody:

·         všetky drobné lesné plody, ktoré musia prejsť mrazom aby sa v nich zmenil pomer cukrov a kyseliny jablčnej: šípky, trnky, hloh, jarabina...

·         čerstvé listy ostružiny malinovej na čaj pomáhajú čistiť krv i močové cesty

·         plody borievky – ako korenina do jedál alebo čajovina na posilnenie obličiek, zrelé plody sú jemne sladké

·         kvety sedmokrásky dodávajú potrebné množstvo vitamínu C a vápnika

Skúste sa zohriať teplým vareným vínom z arónie, silným antioxidantom,  ktorý posilní váš imunitný systém

Karpatskí pecúchovia