Mesiac jún - lipeň

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Mesiac jún - lipeň

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

Príroda a svet: V tomto mesiaci naozaj končí jar a začína leto. Čistiace obdobie organizmu sa skončilo. Leto akoby začínalo, pritom vlastne končí 21.6. NA LETNÝ SLNOVRAT, kedy je slnko najsilnejšie a sila ohňa najväčšia. Od tohoto dňa sa opäť blížime k zime a dni sa začínajú skracovať a noci predlžovať. V čase najsilnejšieho ohňa je možnosť vízii a jasných vhľadov, avšak niektorí ľudia nemusia toto obdobie ohňa dobre znášať, čo môžete pozorovať na ich rozladenosti a výbušnosti. Budte pokojní, to len vzĺkol ich vnútorný oheň.

Farbou mesiaca: veselá červená

Stručná charkteristika hlavného orgánu: Tenké črevo spracováva tekutejšiu podobu stravy, má vplyv na lymfatický systém. Môže ovplyvňovať chrbticu, slinivku, dvanástorník. Pomocníkom tenkému črevu je náš jazyk, preto na neho v tomto mesiaci dávame veľký pozor.

V tomto mesiaci je najviac ohrozeným orgánom: tenké črevo

Emócie: Aj v tomto mesiaci je hlavnou emóciou radosť, veď všetko v prírode kvitne, rastie, rodí sa rozvíja, preto sa vyhýbajme smútku a temným myšlienkám.

V tomto mesiaci sa nerovnováha môže prejavovať: Tenké črevo pracuje hlavne s vodou, preto sa jeho nerovnováha môže prejaviť na srdci, ktoré pracuje s ohňom a ak sa príliš spotíme, voda v tenkom čreve sa zle spracováva. Nerovnováha môže spôsobovať bolesti hlavy, hrudnej chrbtice. Porucha sa môže prejaviť i na našom jazyku. Podráždené sliznice poukazujú tiež na možný zápal. So srdcom a tenkým črevom súvisia i naše malíčky , na ktorých obe dráhy začínajú. Ak nám v noci tŕpnu, cez deň ich jemne masírujeme a snažíme sa ich uvoľniť, a zároveň sa uvoľňujeme psychicky.

Ochrana - prevencia: vyhýbame sa hnevu a smútku

V strave sa vyhýbame: - alkoholu a živočíšnym tukom a hustým a ťažkým jedlám

- obmedzíme príjem pečív z bielej múky a kvasený chlieb i koláče

V strave by nemalo chýbať:

všetky druhy práve dozrievajúcej zeleniny i ovocia

- dozrievajúce ovocie je v primeranej dávke ideálnym liekom na vnútorné orgány, ktoré sa ta zásobia potrebnými látkami na celú zimu

- využijeme možnosť za ovocím sa prejsť k obľúbenému stromu - napr. k čerešni- a neváhame si na strom hoc aj vyliezť - pohyblivosť i kondícia sú ukazovateľom celkového zdravia, preto sa ovocie najviac cení , ak sa konzumuje priamo v živej korune stromu, ktorý má najviac liečivej energie

-čerstvý hrášok, kto koľko znesie

Čo sa dá zbierať a jesť z prírody: v tomto mesiaci sa zbierajú všetky najsilnejšie byliny na celú zasobu zimy

najsilnejšou bylinou na našom území je ľubovník bodkovaný - zbiera sa celá rozkvitnutá vňať buď na čaj, ktorý upokojuje nerovný systém, vplýva na slnečný pletenec. Čerstvé kvety je možné na 10 dní zaliať do čistého jedlého oleja, čím si môžme vyrobiť vzácny ľubovníkový olej, ktorý je ozajstné oranžové zlato(v skelenenej flaši so širokým hrdlom necháme kvety zaliate olejom a prikryté látkou proti prachu. Scedíme ho cez papierový filter, alebo plátno. Olej uchovávame v tme a chlade bez prístupu vzduchu . Olej používam na priamu masáž jemne ohriaty. Pôsobí silne upokojujúco, prehrievajúco. Z ľubovníku možno vyrobiť tinktúru, zaliatím vňate do alkoholu bez prístupu vzduchu. Podobnou oranžovou bylinou je nechtík lekársky, ktorý si vieme dopestovať doma na záhrade. Najslinejším liekom na tenké črevo a bolesti hlavy, zápalu slizníc je margaréta rimbaba. Pochúťkou tohto mesiaca je bylina kozia brada, ktorú je možno použiť v kuchyni do polievok ako náhradu špargle. Jej jedlé kvety sú extrémne liečivé pre celý imunitný systém.

 

Staroslovanský názov mesiaca Lipeň

V tomto mesiaci dozrievajú oba druhy lipy. Zásoby lipového čaju by nemali chýbať v žiadnej domácnosti na dlhú zimu. Podporuje prácu s vodou, zvyšuje imunitu, ničí plesne. Pár dní po letnom slnovrate sa včely začínajú pripravovať na zimu, vnímajúc tak kozmický kalendár.