Mesiac júl - klaseň

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Mesiac júl - klaseň

Mesiac júl je mesiacom krvného obehu.

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

Príroda a svet

V tomto mesiaci slnečný oheň dosahuje svoj najväčší vrchol, ktorý sa prejavuje v celej svojej podstate, kráse i nebezpečnosti. Dozrieva väčšina ohnivých kvetov ako ľubovník, repík, divozel. Horúčavy sa nám snažia vyrovnať zimné mrazy, alebo ponúkajú možnosť nazbierať si teplo na opačnú - zimnú časť roka. Ak si to dokážeme správne rozložiť, takto uložené slnko nám pomôže zvládnuť dlhú zimu. Slnko môžeme zbierať rôznymi spôsobmi cez stravu, slnečné lúče,rozjímania pri západe a východe. Slnkom nabitou prírodnou vodou, v ktorej si môžeme zaplávať, riekami,potokmi,morom...(Ak nájdete čisté.)

Farba mesiaca: stále zostáva červená, je intenzívna, takže stále pozor na pocity a prežívania, nech si prílišnou silou neuškodíte. To isté sa týka prežívania na telesnej úrovni, pozor na prepínanie síl a prehrievanie tela. Súvisí s pôžitkami ako sex, a napriek všeobecne uvoľnenej atmosfére sa ho snažte skôr obmedzovať. Zvýšené telesné teplo zle znáša väčšie množstvo alkoholu, ktorý v našom organizme doslova horí, čím silne poškodzuje krv, nasledne zaťažuje pečeň i obličky, ktoré by si konečne mohli v lete oddýchnúť.

Na čo si dať pozor: na prepínanie síl, prehrievanie, dlhý pobyt na slnku,všeobecne prehrievanie – platí to napr. aj o dlhšom pobyte v prehriatej miestnosti, čo platí najmä o panelákoch v meste. Oheň, ktorý je teraz rozvinutý naplno, treba vyvažovať chladnejšou vodou a vôbec kúpaním sa, platí to najmä pre ľudí narodených v znamení Strelca, Leva a Barana, ktorí v tomto období môžu trpieť rozladenosťou organizmu , a z toho vyplývajúcich chorôb – zažívanie, srdcové a dýchacie problémy. Zaťažovanie tela alkoholom je nevýhodné , pretože v tomto období sú ešte stále dlhé dni a spánku máme pomenej. Spánok na svoju regeneráciu potrebuje pečeň a preto ju zbytočne nezaťažujeme chémiou.

Na čo sa sústrediť: prirodzené ochladzovanie tela, ranné rozjímanie,chôdza naboso v rose, podvečerné ručné kosenie vo vlhkej tráve a chladnejšom vzduchu. Aspoň pol hodinu denne chodiť bosý, bez ponožiek, topánok. Najlepší je samozrejme kontakt s holou zemou, trávou, kameňmi... Ideálne obdobie na začatie otužovania – ranné oblievanie sa chladnou vodou, minimálne horná polovica tela. Plynule prejdete cez jeseň do zimy a prechladnutia nemajú šancu.

Emóciou: radosť, vzrušenie

V tomto mesiaci sa nerovnováha môže prejaviť: výbušnosťou, problémami so srdcom, dýchavičnosťou, bolesťami hlavy z nedostatku tekutín a tesných topánok, ako aj priliehavého oblečenia. Pre toto obdobie je charakteristické množstvo modrín a odrenín, ktoré vznikajú často z nepozornosti a straty ostražitosti. Zaťažený krvný obeh sa môže prejaviť aj v podobe únavy svalov, zvlášť typické sú ťažké nohy.

Ochrana – prevencia: dodržiavame pravidelný pitný režim, hlavne čistú vodu. Doprajeme si práve zrejúce ovocie a zeleninu. Nosíme voľný svetlý odev, pohodlnú obuv z prírodného materiálu. Keďže sa v tomto období viac zvykneme potiť vyhýbame sa umelým materiálom, zvláštnu pozornosť venujeme prírodnej obuvi, lebo ak sa nám napríklad spotí noha v gumenej sandále, pot reaguje nebezpečne na plaste, gume, pokiaľ je dlhšiu dobu v priamom kontakte s ľudskou pokožkou. Umelými topánkami, sandálmi dnes tak populárnymi si vlastne priamo otravujeme lymfatický systém cez našu pokožku! Dobrovoľne, za vlastné peniaze a každodenne. Pokiaľ máme možnosť, nedovolíme ani našim deťom.

V strave by nemalo chýbať: šťavnaté ovocie ako červený melón, ochladzujúce šalátové uhorky, paradajky, vlažné zelené čaje, ľahké dusené jedlá, stravu orientujeme skôr na surovú. naopak sa vyhýbame vyprážanému, pečenému, mäsitému pokrmu. Obmedzíme tiež kysnuté pečivo, koláče, ale tiež alkohol ako pivo (nezaháňa smäd, hoci v teple chutí, i tak sa musíte potom doliať vodou), káva, mastné potraviny...Na krvotvorbu sú výborné červené a čierne ríbezle v surovej podobe alebo vo forme šťavy.

Čo sa dá zbierať a jesť z prírody: V tomto období máme najväčšiu škálu jedlých bylín. Z jedlých listov stromov nám ostávajú len mladé výhonky bazy čiernej. Zvlášť silným liekom na krvný obeh a lymfatické uzliny sú plody moruše ktoré sú akousi formou stromovej maliny. Teda i samotná malina ako aj černica majú podobný význam v našej strave.

Zbierame plody bazy čiernej, ktoré použijeme na zaváranie, farbenie, lisovanie šťavy na výrobu liečivého vína. Jesť je možné i malé množstvo materinej dúšky, ktoré má śilne povzbudivý účinok na dýchacie cesty a nervový systém.

Delikatesou je väčšina práve zrejúcich kvetov, nevynecháme možnosť zjesť zopár modro fialových kvietkov kostihoja. Kvitnúcu vňať kostihoja môžeme zaliať do sklenej fľaše silným alkoholom, čím na po 30dňoch vznikne liečivá tinktúra na všetky pohybové ťažkosti. Samotný názov napovedá ako sa bylina používala.

Pokiaľ máte a ešte sa dá (záleži od oblasti kde bývate) možnosť nazbierajte si zopár lipových kvetov na zimu, ostáva v nich slnečná energia. Stále ešte máme možnosť zbierať najsilnejšiu slnečnú bylinu ľubovník bodkovaný, z ktorého vyrábame liečivý olej a tinktúru.

Časy našich predkov: okrem tradičného ručného kosenia a hrabanie bolo toto obdobie spojené s oslavami života rastu, hojnosti. Ak kosíme trávnik, lúku, nechávame niektoré kvetiny neskosené do odkvitnutia , aby stihli dozrieť a rozosiať semená po lúke. Ranné kosenie bolo spojené s vítaním slnka, počúvania zvukov prírody, obedné hrabanie dalo pocítiť silu slnka. Podla oblasti sa v tomto období začínala žatva a s ňou spojené dožinkové Ďakovné slávnosti. Zároveň si odkladáme semienka zrelých plodov našej práce na budúci rok, kedy nás má cesta viesť ďalej a lepšie k duchovnému aj zdravotnému rastu. Hľadíme na prírodu i seba samého, koľko sa len dá, a ukladáme si tak oheň pre blížiacu sa zimu