Mesiac december - mrazeň

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Mesiac december - mrazeň

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

Príroda a svet:

Prvé mrazy neskorej jesene spálili takmer všetko zelené v prírode, nezmenené mrazom ostávajú len opadané listy. Príroda I krajina bez zelených listov sa stáva priehľadnejšou, otvorenejšou pre vnímanie ducha krajiny. Otvorený výhľad v krajine v nás vyvoláva pocit slobody a otvorenosti ako protiklad uzavretých nepriehľadných priestorov, kam sme sa všetci na zimu stiahli.

Farbou mesiaca: je Biela - posvätná farba v obradoch, zdraví, prírody.V tomto mesiaci je najviac ohrozeným orgánom: hrubé črevo a následne začiatkom zimy si treba dávať pozor na všetky kosti – pozor na pády!

Stručná charkteristika hlavného orgánu: Hrubé črevo je poslednou fabrikou i bojiskom spracovávania tuhej potravy v tele, snaží sa z potravy vytiahnúť maximum a zároveň vyhadzuje to čo je nepotrené. Zasahuje do oboch polovíc brušnej dutiny a je to ľudský orgán, ktorý je najviac závislý na ľudskej chôdzi.

Emócie: Hlavnou emóciou mesiaca je smútok

V tomto mesiaci sa nerovnováha môže prejavovať: Hrubé črevo má len dva stavy – buď funguje bez problémov a ani o ňom nevieme alebo sa okamžite prejavý jeho nerovnováha, kedy každý okamžite zistí kde presne má svoje črevo. Črevo nám dáva najavo nerovnováhu zo spodenej časti brucha , zvieravými bolesťami. Zahlienenosť organizmu nám dáva najavo, že sliznica čreva má čo robiťs tým čo do neho narveme.


 

Ochrana – prevencia: Najväčším náporom na hrubé črevo sú samozrejme všetky sviatky a nedostatok pohybu. Brušná dutina je tiež v tomto mesiaci veľmi náchylná na prechladnutie, vyhýbame sa preto prudkému ochladeniu, studeným, chladivým jedlám, ktoré ochladzújú sliznice čreva a samozrejme nadmernému prejedaniu. Kondícia pľúc z predchádzajúceho mesiaca je priamo závislá na kondícii hrubého čreva a naopak. Kondíciu hrubého čreva môžeme zlepšiť kvalitným hlbokým dýchaním na čerstvom chladivom vzduchu. Pľúca tak bránicou dobre premasírujú brušnú dutinu, toto isté sa deje s blahodárnym účinkom pri chôdzi nad 5km, čo predstavuje menej ako polovicu denného chodeckého minima pre základ pevného zdravia. Naproti tomu strávime hodiny za klávesnicou, alebo s našim autom prejdeme kilometre v nepohodlnej polohe.

V strave sa vyhýbame:

-vlhkým a chladivým potravinám

·         studeným sladeným nápojom

·         studeným mliečnym výrobkom jogurty, mlieko, syry obmädzíme na minimum a pridávame protijed v podobe cibule alebo jemne koreníme korením Galgant – europska forma zázvoru.

- tažkým mäsovým výrobkom, udeninám

·         listovej zelenine, ktorá má chladivý účinok

V strave by nemalo chýbať:

-­ kyslá kapusta obsahuje megadávky vitamínu C

·         varená kyslá kapusta je jedno z mála jedál ktoré má liečivejšie účinky ak postojí, vitamíny z kyslej kapusty sa totiž uvoľňujú postupne.

·         Boršč - teda varená kyslá kapusta s červenou repou

·         červená repa v akejkoľvek podobe

·         šťava z červenej repy vám vie ukázať v akej kondícii je vaše črevo – po vypití cca 3dcl čistej štavy by sa nemal zafarbiť váš moč na červeno – znamená to, že stena hrubého čreva dokáže odfiltrovať potrebné látky a vy tak dostávate energiu z potravi a nejde len tak von.

·         Kvasená zelenina tzv. -PICKLES obsahuje totiž dôležité enzými pre trávenie! (recept je jednoduchý – do zavaraninovej fľaše natlačíme napr. najemno nakrájanú kapustu2/3 1/3 mrkvy jemne osolíme alebo polejeme fermentačným činidlom (napr. sojová omáčka). Fľašu vzduchotesne uzavrieme a už na druhý deň môžeme konzumovať ako prílohu pred jedlom. Zmes môžeme rôzne upraviť korením, kurkumou, pridaním orechov, mandlí, chili... Dôležité je zmes naozaj riadne natlačiť, prípadne zaťažiť. Okrem dostupnej zavaraninovej faše je možné si kúpiť jednoduchú kvasiacu nádobu.

·         Jemne štipľavé jedlá primerane prekrvujú sliznice hrubého čreva v podobe chili omáčky pridanej o veľkosti porcie jedného palca.

- všetky druhy obilných prírodných káv – melta, cigória, špaldová káva...

·         obilné, teplé, tmavé jemne sladené nápoje sú ideálnym zimným ranným nápojom pomáhajúcim naštartovať vnútorný oheň, zároveň pomáhajú pečeni, črevám.

Čo sa dá zbierať a jesť z prírody: budete prekvapení, ale v zime je toho na zbieranie dostatatok.

·         všetky zimné stromové hríby obsahujú dôležitý vitamín H v surovej podobe, čerstvé hríby však treba variť s primeraným množstvom čierneho korenia, ktoré je ochranou i stimulantom činnosti hrubého čreva. Prípadnej hnačke po hríboch možno zabrániť pridaním korenia BERTRAM v dávke čo sa zmestí na špičku noža - pozor väčšia dávka vedie k úplnej zácpe – Bertram je zároveň protiparazitikum.

·         Všetky druhy stromových hlív, pahlívy, plamienky zamatovohlúbikové a iné stromové hríby

·         trnky – obsahujú dôležité enzymatické látky pre trávenie v hrubom čreve, čistia ústne slinné žľazy zlepšujú citlivosť chutí jazyka

·         hloh – v surovej podobe odstraňuje zbytky natrávených jedál zo žalúdka, hlohové plody naložené v liehu sú výborným liekom pre žalúdkarov

·         jalovec – zbierame zrelé tmavomodro čierne plody do jedál i do liečivých zmesí posilujúcich obličky - v surovej podobe je dobré zjesť max 5 – 10 bobúľ, ktoré tíšia hlad

·         bazové púčiky – patria gurmánskym stravníkom prírdonej stravy, ich chuť je výborná a má blahodárny vplyv na trávenie a pečeň, odstraňujú niektroré alergie zapríčinené nespracovávaním niektorých druhov potravín

·         kvety Vratiča obyčajného – kedysi v malých dávkach nahrádzali drahé korenie ako škorica a muškátový orech, majú silne protiparazitný účinok, odvar sa však nesmie piť, len sa ním vyplachujú ústa, nesmie sa pol hodinu po kúre jesť. Vyhýbať sa mu musia všetky tehotné ženy, nakoľko ide o jedovatú rastlinu. Vratič je možné použiť I ako prírodné odčervovadlo zvierat, samozrejme v upravenej podobe a v správnom dávkovaní!!

·         kvety sedmikrásky obyčajnej nájdete I pod snehom 5hlavičiek pokryje dennú dávku vitamínu C a vápnika v ideálnej kombinácii

·         imelo – patrí medzi kráľovskú zimnú bylinu, nesmie sa dotknúť zeme ani kovových predmetov, ide o silný liek na úpravu tlaku i pečene, slizovité bobuľky imela sú jedlé v počte 2kusy za deň

·         plody tisu –kôstka plodov je jedovatá ale budete prekvapení - ide prakticky o sladkú zimnú malinu dodávajúcu čerstvý ovocný cukor priamo do tela. Tis nájdete v každom parku pozor na zámenu s inými jedovatými bobuľami!!

Staroslovanský názov mesiaca : Mrazeň je jednoznačný, hovorí o mraze, ktorý príde. V tomto mesiaci sa rozbieha plná vláda Moreny bohyne smrti ako aj Mokoše. Stridžie dni patria k najsilnejším duchovným sviatkom roka. V tomto období kedy staré slnko umiera a na zimný slnovrat sa nové slnko obrodí treba veľa rozjímať,menej pracovať, venovať sa vlastnému duchovnému rozvoju i rodine. 21. sa zrodí nové slnko a leto sa k nám po troch dňoch vráti a dni budú opäť dlhšie.

Prajeme vám mier, zdravie, hojnosť v podobe času ktorý si budete môcť vybrať ako ho využijete. A ako sa HOVORÍVI V TIBETE : POMALÚ CESTU A RÝCHLE VÝSLEDKY.

Ďakujeme za rok s nami Pecúchovia Weleslawa a Duchoslav