Mesiac august - srpeň

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Mesiac august - srpeň

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

Príroda a svet:

Obdobie horúčav a extrémneho sucha pomaly ubúda. Rastliny a stromy postupne nechávajú dozrieť svoje plody alebo semená zabezpečujuce rast na budúci rok. Žatva je takmer skončená a človek aj zvieratá sa pomaly začínajú pripravovať na dlhú zimu. Prvé žltnúce či suché listy nás upozorňujú, že jeseň sa blíži a treba sa na ňu pripraviť. Hojnosť darov Matky zeme nám dovoľuje dostatočne sa najesť čerstvého ovocia a zeleny, príjemné teplo, ale aj príjemne chladné noci nám doslova uľahčujú život. Vrchol leta je za nami.

Farbou mesiaca: červená, jemne prechádzajúca do oranžovej

Stručná charkteristika hlavného orgánu: lymfatický systém sa v tomto mesiaci zameriava na posledné upratovanie organizmu pred zimou. Z tela odstraňuje všetky možné zápaly a infekcie, ktorým sa v teplých mesiacoch darí ako sliepkam na komposte. Drobné úrazy nám dávajú najavo, kde máme slabinu a nie je výnimkou sa udrieť, či porezať. Malý úraz slúži ako pomôcka sústredenia a naštartovania liečivej sily nášho tela.

V tomto mesiaci je najviac ohrozeným orgánom: lymfatický systém

Emócie: Keďže príjemné obdobie pre telo a ducha sa pomaly končí, začíname potichu uvažovať nad prichádzajúcou zimou a úbytkom slnečného svetla, čo nás vedie k akejsi zádumčivosti a zbytočnému premýšľaniu o budúcnosti. Vystupujú na povrch naše pochybnosti a obavy.

V tomto mesiaci sa nerovnováha môže prejavovať:

Malými infekciami a zápalmi v tráviacom trakte v podobe drobných hnačiek – pozor na kvalitu prijímanej vody a neumytého ovocia a zeleniny – môže ísť aj o chemický postrek.. Pojedanie väčšieho množstva ovocia, ktoré má za úlohu nás ochladzovať, môže viesť k zvýšeniu telesného chladu, čím môžeme mať pocit, že sa nevieme zahriať a podvedome vyhľadávame teplejšie miesta alebo sa i teplo obliekame. Organizmus prechádza obdobím, kedy sa snažil ochladzovať a musí začať teplo udržovať, pretože sa blíži zima. Je to posledné vhodné obdobie na začatie sa otužovania studenou vodou. Oblievanie sa studenou vodu zároveň pomáha lymfatickému systému vyplavovať z tela toxíny. Ak máte možnosť, oblejte sa aspoň raz vedrom vlažnej vody – nie sprchou, lebo ide o akýsi štartovací šok, ktorý v jednom momente ochladí – dlhá studená sprcha nieje vhodná na imunitu – vedie teplo ako reakciu príliš hlboko do vnútra tela a môže vám byť zbytočne zima.

Ochrana – prevencia: Dávame si pozor na prudké ochladzovanie a večer sa kľudne teplejšie obliekame. Ráno vstávame pomaly, dbáme na riadne natiahnutie sa v posteli. Vyhýbame sa vysmážaným jedlám a neopláchnutému ovociu a zelenine – baktérie len tak kvitnú. Prijímame kvalitnú pramenistú vodu alebo dobre pripravené zelené a jemne fermentované čaje, ktoré dokážu upravovať telesné teplo – napr. Dračia studňa, Gaba zelený čaj, Mliečny ollong, niektoré pražené japonské čaje. Z bylinných čajov z našich lúk a lesov je dobré vypiť aspoň šálku čaju z čerstvo natrhaných bylín:

Repík lekársky - silne zásaditá bilina, pomáha pri borelióze, prevencia proti krivici

Dobromysel – Pamajorán – divý majorán – ochrana lymfatického systému, prevencia infekcíí, ničí baktérie

Myší chvost – len malú dávku – bylina silne zásaditá, baktériám robí v tráviacom trakte zo života peklo, upravuje silu žalúdka, pomáha pri ženských ťažkostiach

Žihľava – posledné dni, kedy je táto bojovnícka bylina naozaj čerstvá, čistí krv a spevňuje cievy, pridáva kremík do tela, podporuje rast

V strave sa vyhýbame:ťažké živočíšne potraviny, ale aj vajcia a mliečne výrobky, zahlieňujúce a zanášajúce lymfatický systém

V strave by nemalo chýbať: zelenina, ovocie, ktorých je dostatok,dobrý je červený melón.

Čo sa dá zbierať a jesť z prírody: Myší chvost, žihľava, repík, divozel, drienka obyčajná – silný liek na imunitu, zbierame len zrelé sladké plody. V Číne je to cenný liek na slezinu, černice, medovka lesná...

Staroslovanský názov mesiaca: srpeň upozorňuje na hlavný nástroj pomocný pri žatvách

Karpatskí pecúchovia