Mesiac apríl - dubeň

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Mesiac apríl - dubeň

Mesiac apríl je mesiacom pečene

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

Príroda a svet

Prináleží prvku dreva symbolizujúceho rast, ale aj možný oheň. V prírode by sa malo všetko preberať k životu a rastu. Po dlhej mrazivej zime kedy sa odparilo príliš veľké množstvo vody, je zem suchá a preto aj nárast síl v prírode túto jar postupný. Málo vody znamená pomalší rast. Preto nezabúdame na vhodný pitný režim v podobe zdravej vody, pokiaľ možno z prameňa priamo v lese. Ak máte možnosť prejdite sa osobne bez auta k prameňu čistej pitnej vody. Zaženiete svoj vnútorný smäd a drevo dokáže rásť ako zelená tráva.

Tento mesiac sa v prírode doslova oslavuje život a rast. Preto, ak máte možnosť , zastavte sa a prezrite si , ako to všetko rastie a pučí.

Farba mesiaca: aj v tomto mesiaci je hlavnou farbou zelená

Pečeň je hlavným chemickým laboratóriom ľudského tela, ktoré každú minútu spracováva obrovské množstvo procesov. Pečeň sa snaží čo najkvalitnejšie spracovať jedlo, ktoré prijímate. Teší sa, ak je strava jednoduchá a látky je možné rýchlo správne rozdeliť. Zapotí sa, ak dostane na stôl divoké kombinácie jedál, ktoré sa ťažko triedia. Musí ich rýchlo rozdeliť, čo nie je ľahké.

Emóciou: pečene je stále hnev, v prípade jej rozladenosti v súvislosti s žlčníkom. Ak sa dokážete rozhnevať na jednoduché veci, ktoré inak zvládate s chladnou hlavou, vaša pečeň nie je v poriadku. Hnevom totiž zapaľujete oheň na dreve pečene a tento krát je riadne suché, čiže výbuchy ohňa môžu spôsobiť riadny požiar. Vo fyzickej rovine sa to prejaví ako bolesť hlavy, prípadne jej krútenie.

 

V tomto mesiaci sa nerovnováha môže prejaviť:

Veľa hnevu v tele znamená, že niečo nie je v poriadku. Nedokážeme stráviť veci fyzické ani psychické. Preto sa pečeni treba dôkladne venovať. Majte na pamäti, že oheň bude v prírode i v ľuďoch prirodzene narastať až do letného slnovratu, kedy dosiahne svoj vrchol.

 

Alergie: všetky alergie sú prejavom nefunkčnosti pečene!!! Ak pečeň niečo nedokáže spracovať, nevie si s kombináciou látok poradiť, prejaví svoju nespokojnosť navonok v podobe alergie. Opuchnuté oči, tečúci nos, svrbenie pokožky, vyrážky, ekzmé... tak všelijak sa vie pečeň prejaviť. Avšak v momente akonáhle ju prečistíte stane nastane koniec alergie a už sa neobjaví! Chce to však pevnú vôľu - každej alergie je možné sa zbaviť!

 

Svalová únava: keďže pečeň má na starosti krv a dobrú krv potrebujú svaly, únava z čistenia pečene sa môže prejaviť zvýšenou unaviteľnosťou svalov. Známa jarná únava je spôsobená pečeňovou aktivitou. Ak však chceme únave predísť, snažíme sa pečeni nepridávať prácu. Pečeň potrebuje pre svoju regeneráciu váš spánok medzi 23:00 a 1:00!!!

 

Únava očí : jar priamo spojená s únavou pečene, skrátka po zimnom programe potrebuje zmeniť všetko na letný program a je potrebné vymeniť i pohľad na svet. Znovu si treba zvyknúť na rast a vývoj- po zimnom úpadku a „závoji”. Zdravá pečeň zvláda slnko, ktoré podporuje s vodou rast. V prípade, že je toho na vás veľa, môžete spomaliť slnečnými okuliarmi.

Ochrana - prevencia:

Ak chceme pečeni pomôcť, odľahčíme svoju stravu.

Vynecháme všetko ťažké, korenené, štipľavé, mastné, tučné...

Vynecháme tučné mliečne výrobky v podobe syrov.

Výnimku tvorí domáca srvátka, ktorá je liekom na pečeň. Dopriať si môžeme i žinčicu v malej dávke a tiež netučný hrudkovitý tvaroh - môžete si ho urobiť aj sami.

Pijeme jemne citrónovú vodu pred hlavným jedlom.

Na začiatok jedla zaradíme kúsok surovej zeleniny.(Dôkladne žujeme, žalúdok sa nám poďakuje.)

Výborne pomáhajú pečeni aj varené krúpy.

 

Masáž:

Masírujeme si dlaňou pečeň hladením sprava doľava nielen v prípade nerovnováhy. V prípade prejedenia - otravy jedlom je masáž prvou pomocou. O tom, že sme ju urobili, správne nás presvedčí jemné odgrgnutie si a úľava. Odgrgnutie znamená, že pečeň uvoľnila nespracovanú energiu a je ochotná pracovať ďalej.

 

V strave by nemalo chýbať:

Všetko zelené, čestvé v podobe jarných šalátov s kvalitným olejom, prípadne kvapkou slivkového umeoctu. Pečeni v tomto období výrazne prospieva aj melasa.

Čo sa dá zbierať a jesť z prírody: jarnou bylinou je samozrejme púpava, ktorej zelená farba lístkov je dobrým pomocníkom pečeni. V kombinácii so žltými kvetmi symbolizujúcimi žlčník je výborným liekom i prevenciou. Vyberáme si samozrejme púpavu z čistých oblastí.

Medvedí cesnak: šalátová bylina, v blízkosti ktorej naši predkovia stavali obydlia, aby bola po zime vždy po ruke. Čistí krv i pečeň. Treba však brať ohľad na mieru individuálnej spotreby. Pretože všetkého môže niekedy veľa škodiť. Zdraví si však túto lahôdku môžu dopriať vo veľkej dávke i do zásoby na všetky spôsoby

Bazové listy: mladé listy bazy čiernej môžu byť výbornou pochúťkou v šaláte alebo priamym jedlom v čistej prírode. Ich chuť je výborná a patrí medzi kozie vykričané lahôdky.

Lastovičník väčší: vyrába sa z neho najsilnejšie a najúčinnejšie homeopatikum, ktoré upravuje činnosť pečene, rozpúšťa žlčové kamene.

Karpatskí pecúchovia

www.karpatskypecuch.org