Máj, mesiac zvaný traveň.

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Máj, mesiac zvaný traveň.

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

 

Príroda a svet:

Po predcházajúcich mesiacoch upratovania a začínajúceho rastu je v tomto mesiaci už takmer celá zem pokrytá zelenými rozvinutými rastlinami. Po bledomodrých a žltých kvetoch sa v tomto mesiaci objavujú prvé sýto červené kvety. Kvety farby, ktorá dokáže doslova chytiť za srdce. V teplejších oblastiach si dokonca môžeme dopriať typické májové plody - čerešne.

Farbou mesiaca: červená

V tomto mesiaci je najviac ohrozeným orgánom: Srdce.

Stručná charkteristika hlavného orgánu: Srdce pumpuje krv do celého tela, posiela energiu do všetkých orgánov a naopak, každá nerovnováha orgánov sa v prvom rade odrazí na srdci(napríklad, predchádzajúci mesiac pečene - dreva ak sa nekontrolovane rozhorí, zatlačí na srdce v podobe veľkého ohňa). Činnosť srdca je všetkým pomerne známa dôležitá však je psychická pohoda a emočné vyladenie. Zlá myseľ, zlé emócie veľmi škodia srdcu. Dobrá starostlivosť o srdce zaručí dobrý život všetkým orgánom. Ak si dáme pozor na orgán v tomto mesiaci, ten v ďalšom sa bude mať rovnako dobre, pri srdci to platí dvojnásobne.

Emócie: Hlavným liekom srdca je Radosť a veselá nálada, ktorá ho 1000X obveselí obrodí. Doprajte si radosť v podobe psychickej pohody, radosti zo života a hromadením dobrých dojmov. Máj je mesiacom kvitnutia stromov, rastlín, sŕdc...

V tomto mesiaci sa nerovnováha môže prejavovať: Poruchy srdca sa prejavujú v nerovnováhe nasledujúcich orgánov - tenké črevo, pretože kolobeh ide tým smerom. Jedným z možných príznakov nerovnováhy srdca je bolesť v alebo posun v oblasti hrudnej chrbtice. Môže byť oslabené dýchanie. Každá nerovnováha sa prejaví na vašom jazyku.

Ochrana - prevencia:

Vyhýbame sa tragickým dlhodobozaťažujúcim náladám, smútku

Dodávame vitamíny a minerály v prirodzenej strave, hlavne horčík, vápnik, vitamín C.

Dbáme na hlboké dýchanie

Pomalé vstávanie - srdce dostáva zabrať pri rýchlych štartoch

Dodržujeme pitný režim - hlavne čistej pramenitej vody za ktorou neváhame zájsť do prírody, takto získaná voda je silným, živým liekom pre srdce v najlepšej podobe.

·          V strave by nemalo chýbať:

Pšeničné klíčky sú výborným liekom na srdce pre svoje jedinečné zloženie.

Vhodným doplnkom stravy je trstinová melasa. Máme možnosť získať ju v rôznych značkách, konzistencii. Snažíme sa však vybrať takú, ktorá nám urobí dobre, nevhodný pomer zloženia melasy nám môže zdvihnúť - hlavne srdciarom tlak. Z melasy musí mať skrátka srdce radosť.

Doprajeme si primeranú dávku čerešní, najlepšie priamo zo stromu. Čerešne vám dodajú potrebné látky pre všetky vnútorné orgány.

Čo sa dá zbierať a jesť z prírody:

V tomto mesiaci je jedinečná možnosť doplniť si potrebné látky zo stromov, ktoré sú vlastne obrovské rastliny s obrovskou silou. Zo zelených darov zeme môžeme pojedať čerestvo zelené lístky ako malý šalát s olejom, alebo len tak, či ako príloha na chleba nasledovných drevín:

U všetkých platí, že objem lesných plodín by nemal byť väčší ako to, čo sa nám zmestí do oboch dlaní. Uvádzame len malú vzorku toho čo sa zmestí do rozsahu článku.


Baza čierna: jedia sa mladé lístky nerozvinutých výhonkov, majú jemne bujúnovú chuť dokážu odľahčiť pečeň, čím pomôžu srdcu. Jeme ich buď priamo alebo jemne nasekané s olejom a trochou soli.

Breza: brezové lístky obsahujú veľkú dávku vitamínu C. Čerstvé listy necháme cez noc vo vode aby neboli horké. Ráno zlejeme vodu,( ktorú môžme použiť na oplachovanie vlasov) posekáme, pridáme citrón a med.

Buk lesný: Mladé listy sú naozaj lahôdkou aj pre zarytých odporcov zeleniny pre svoju citrónovo jemnú chuť.

Lipa oba druhy: Nerozvinuté lipové lístky sú výbornou náhradou jemných listových šalátovín.

Príroda je jedna veľká záhrada spomíname len zlomok toho, čo sa dá z lesa jesť pre naše zdravie. Doplníte tak chýbajúce mikroprvky pre vaše telo. O všetkom samozrejme platí rozumná miera, pokiaľ nie ste zvyknutý na silu prírody.

Dennú dávku vitamínov nám zabezpečí 5 hlavičiek Sedmokrásky v surovej podobe ako príloha do šalátov.

Staroslovanský názov mesiaca: Traveň hovorí sám za seba. V tomto mesiaci už tráva dorastá po kolená a na slovo prichádza kosa. Nie kosačka ale ručná kosa, ktorá s úctou skosí čo narástlo. Kosenie je zároveň meditáciou, kto si naň zvykne, ťažko ho opustí. Počas kosenia sa rozumne precvičia všetky svaly, chrbtica i srdce. V tomto mesiaci sú už všetky domáce zvieratá na paši.

Karpatskí pecúchovia