Čím začať tradície ak nie kuchyňou?

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Čím začať tradície ak nie kuchyňou?

Nuž, čím začať u tradícií, ak nie v kuchyni s čarovnými kuchárskymi knihami od Karpatských Pecúchov?

Poznáte ich? Ak by nie, radi vám ich predstavíme. Sú tri. Ako tri sestry. Od najstaršej, po tú najfarebnejšiu, čarovnú. Ako to v rozprávkach býva....

Každá z týchto kuchárok je vlastne originál, vlastnoručne vyhotovený Weleslawou a Duchoslavom. Dajú si tú námahu, aby každý list papiera i obal boli zviazané práve ich rukou. Robia to s vedomím, že ich kuchárka má priniesť čitateľovi trochu iný pohľad na prípravu jedla, ktoré nie je samozrejmosťou, ale DAROM života. A za ten je potrebné aj poďakovať. Majú svoj osobitý príbeh, rozprávanie, ktoré zaujme. Nie je to len cakum prásk receptár na nedeľu. Hociktorú z týchto kuchárskych sestier si môžete zobrať so sebou na siestu do kresla, či na relax poobede. Vyskúšajte to.

 

Túto sme dostali od Wely pred 5timi rokmi, keď sme sa stretli po prvý raz. Náš príbeh začal presne v čase, keď sme sa rozhodli spolutvoriť a slúžiť tvoreniu čistých potravín. O nejaký čas na veľký ohlas ľudkov, ktorí u Pecúchov absolvovali detský, či dospelácky tábor vznikla jej sestrička:

Či veríte, alebo nie, decká z tábora si z nej čítavajú pred spaním. Kuchárky od Karpatských pecúchov skrývajú veľa tajomstiev o našich predkoch. Dali si tú námahu, aby zistili pre nás, ktoré recepty naši predkovia z rôznych regiónov chystali a najmä nájdete tam recepty, ktoré vám dajú "návod" ako prežiť v prírode a "napásť" sa z toho, čo príroda sama dáva.

Tretia zo sestier je skutočne čarovná. Zahŕňa mnoho z toho, s čím nás naši Pecúškovia kŕmili 2 roky - a to informáciami, ako sa vedieť sám o seba postarať, ako sa vnímať, čo naše telo potrebuje a čo mu dať. Táto kuchárka v sebe zahŕňa mnoho z poznatkov ich vlastných, i tých tradičných o tom, ktorý orgán je potrebné ošetriť počas ktorého mesiaca.

 

Práve z týchto kuchárok budeme čerpať inšpiráciu pre vás v našom receptáriu:

nájdete ho veľmi ľahko: vľavo na našom portáli nájdete potravu pre telo, vpravo zase pre dušu. Takže pravá strana je tá správna :) Nahliadnite, inšpirujte sa, varte, čarujte, ochutnávajte.

Pomocou týchto troch sestier kuchárskych knižočiek z pecúchovskej čarovnej kuchyne. Wela s Duchoslavom rovnako veria ako my, že varenie je ako čarovanie. S akou emóciou jedlo nachystáte, tak si "svoju rodinu nachováte, či otrávite", ako vraví Duchoslav. To sme sa naučili ako prví žiaci Lukostreleckej školy pod vedením práve Pecúškov.

Ak ich nemáme na sklade my, určite si ich objednajte na tomto linku:

Jednak to budete mať priamo z rúk tvorcu a jednak to budete mať lacnejšiesmiley

Nedá nám spávať jedna vec: veľmi nás mrzí jedna vec:stretávame sa s tým, že mnoho z týchto receptov nachádzame v stánkoch na jarmokoch (napríklad tom Myjavskom) pod "zaručene vlastnou receptúrou". Nielen to, dokonca kopírujú pasáže z týchto kuchárok do zaručene svojich publikácií. Je to smutné, že ľudia si kúpia túto kuchársku knihu a hneď si z toho urobia biznis plán bez toho, aby dali aspoň zmienku o tom, kto je toho autorom. Naozaj sme národ plagiátorov? Alebo je to len výnimočná zúfalá činnosť tých, čo im chýba kreativita a bez váhania berú všetko tvorivé za svoje. Platí naozaj to, že tam, kde chýba kreativita, pomôžem si so susedovým? Úplne by stačilo, aby dali aspon zmienku o zdroji: človeku, ktorý myšlienky do tejto práce stvoril. Odpustite, sme tvorcovia a takéto správanie sa nám nepáči. Preto, ak budete chcieť niektorý z receptov použiť, smelo. Ale nezabúdajte si spomenúť, kto vám ich do rúk vložil: prejavte úctu k autorovi aspoň tým, že sa k nemu priznáte.

Chceli by sme veľa v tejto krajine? Vieme veru... je to rovnaké ako v tvorení, tak aj v remesle. Duchoslav by vám vedel rozprávať, koľko lukov, bubnov a nástrojov vyrába podľa jeho knihy Lukostreľba mnoho novodobých remeselníkov. Samozrejme, s "vlastným návodom". 

Na varení a čarovaní je jedna vec spoločná: nikdy neurobíte to isté jedlo tak, ako nikdy nevyčarujete rovnaký efekt. Vždy je to jedinečné, tak ako každý z nás. O čo lepšie a ľahšie by bolo, keby každý z nás našiel svoje poslanie: jedinečné na svete. Aké fajn by to bolo, keby každý z nás robil, tvoril, čaroval to, na čo je stvorený.

Tak do skorého čarovania - varenia s Karpatskými Pecúchmi a našimi predkami.