Marec - poberaj sa starec

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Marec - poberaj sa starec

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2012)

Príroda a svet
Tento mesiac je akýmsi koncom dlhej zimy. Morena Pani Zimy a smrti však ešte neodovzdala svoje žezlo do rúk jari, preto sa na jar treba skôr pripravovať, ako si ju užívať. V tomto mesiaci začína ožívať príroda, voda z topiacich sa snehov a ľadov v obrazoch i mysli pomáha zbavovať sa nazhromaždeného. V prírode sa začína spod bieleho snehu vyhrabávať to, čo sme tam na jeseň uložili. 
Farbou mesiaca je zelená, ktorej sa mimo prírody vyhýbajme, aby sa k nám dostala prirodzenou cestou. Teda ak ju chceme dostať do tela, musíme zájsť von do prírody.
 

Stručná charkteristika hlavného orgánu: 

V tomto mesiaci je najviac ohrozeným orgánom  žlčník

Emócie:Vládcom mesiaca je žlčník a k nemu prináleží emôcia hnevu a zlosti, preto sa jej budeme tento mesiac vyhýbať. 
Žlčník je strojcom mnohých nepríjemností a ťažkostí. Jeho stav je priam ukazovateľom našej dobrej nálady. Z fyzických prejavov môže spôsobiť tenisový lakeť, bedrové ťažkosti. Tenisový lakeť môžeme v tomto období dobre liečiť, ak dáme pozor  na svoj žlčník. Tam, kde bolí lakeť, vystreľuje aj bolesť žlčníku do lakťa , ak ho priložíme k telu.
Žlčník je okrem iného zodpovedný za svaly, šľachy, preto si dávame pozor na svoje pohyby. Po presedenej zime stuhnutá žlč môže spôsobiť ťažkosti, odstániť ich môže vhodná strava, šetrná k žlčníku, miera dobrej nálady,  ale hlavne zdravý pohyb.

V tomto mesiaci sa nerovnováha môže prejavovať: 
Častejšími výbuchmi zlosti, prudkými zmenami nálady. Skrátka, ako keď doslova pichnete do osieho hniezda. Okrem takýchto nálad, sa žlčník môže ozývať rôznym pichaním v boku, stuhnutím bedrových kĺbov, stuhnutím ramena, lakťa.
V tomto mesiaci si tiež dávame viac pozor na oči, ktoré takisto ukazujú, v akom stave je žlčník, ktorá sa snaží byť dobrým susedom našej pečene. Preto by strava mala byť v súlade s pečeňou i žlčníkom. Povestné žlčníkové kúry však robíme len vtedy, ak sme si kvalitne vyčistili črevá. Pretože ak by boli črevá zanesené, mohlo by sa stať, že celý obsah našej detoxikačnej jarnej kúry skončí práve v nich.
Minimálna očista čriev pozostáva z odľahčenej stravy aspoň jeden mesiac a ako doplnok Carbofit - rastlinné uhlie čistiace najhrubšie splodiny z hrubého čreva. Možno použiť i Chlorelu Japan. Samozrejme prirodzene pomôže zelený šalát vždy pred jedlom.

Ochrana - prevencia:
Známe heslo „Nehnevaj sa, neriateľ sa raduje” platí v tomto mesiaci dvojnásobne. Všetci žlčníkari a ľudia so sklonmi k nadmernému hnevu by si mali dávať na svoje zdravie veľký pozor. Opatrní by tiež mali byť ku všetkým jarným diétam a očistám. V tomto prípade sa totiž jedná o malé operácie a každý by mal zváži,ť či mu to zato stojí. Samozrejmel je to najlepšia možnosť ako sa naučiť niečo o svojich možnostiach a schopnostiach. Teda veriť, že sme schopní a spôsobilí si úspešne pomôcť sami bez chémie.
 

 • Pomôcť správnemu vylučovaniu žlče môže jemná citrónová voda pred každým jedlom. Obsah citrónu by mal byť ozaj symbolický, aby sme si žlčník príliš nepodráždili.
 • Ráno môžeme na lačno vypiť zmiešanú 1polievkovú lyžicu panenského olivového oleja s 1 polievkovou lyžicou čerstvej citrónovej šťavy.
 • Činnosti žlčníku môže i chrenové víno: do litrovej fľaše nastrúhame chren do polovice fľaše a zalejeme domácim vínom. Po šiestich dňoch víno scedíme a užívame trikrát denne jednu polievkovú lyžicu po jedle.


V strave sa vyhýbame: 

 • nadmerne pálivým a dráždivým jedlám
 • vynecháme všetko mastné, tučné, opekané
 • vajíčkam
 • horčici
 • mliečnym tučným syrom
 • maslu
 • smotane
 • mlieku
 • káve s mliekom
 • cesnaku
 • hruškám
 • V strave by nemalo chýbať:
 • všetko čo najčerstvejšie a najzelenšie.
 • listová zelenina
 • ak je to možné púpavové šaláty z listov alebo hlavičiek
 • kukuričná polenta
 • obilná káva, ktorá čistí pečeň - najlepšie ako prvý ranný nápoj


Čo sa dá zbierať a jesť z prírody:
Zbierame skoro všetko, čo nám príde spod snehu do cesty. Prvé listy púpav do šalátov podporia dobré trávenie a čistenie žlčníka.  Na priamu konzumáciu môžme siahnuť v čistom prostredí po sedmokráske, ktorá nám doplní obsah vitamínu C a vápnika. Stačí 5 hlavičiek denne.
Podbeľové kvety zbierame do čajov podporujúcich vykašliavanie a dusivý kašeľ. 

Staroslovanský názov mesiaca brezeň hovorí o tom, že mesiac bol zasvätení breze. Okrem zberu brezovej vody, ktorá ma veľké liečivé vlastnosti, je možné urobiť si z listov výborný jarný očistný šalát. Nazbierané opláchnuté brezové lístky zalejeme vodou s citrónom a necháme celú noc v chlade a tme. Ráno pridáme zlejeme vodu a pridáme trochu medu. Šalát je veľmi zdravý a osvieži naše telo i myseľ ako aj žlčník.