Čo nám v januári príroda ponúka

 
 
 

 

... kolo kolo kolovrááátok, vojdite do mojich vrááátok ...

Fíha Tralala

 

Náš kolovrátok sa bude točiť okolo tradícií, návratu k nim a ich pochopeniu, rešpektovaniu. Tradíciami našich predkov a Slovanov nás budú sprevádzať Karpatskí pecúchovia Wela a Duchoslav, ľudia tvoriví, výnimoční svojím vnímaním života, vedením detí i dospelákov k sebe či už varením, tvorením a duchovnou lukostreľbou.
 

 
 

Čo nám v januári príroda ponúka

 

Dary prírody v obrazoch a zrkadlenia prírody

Pripravili Karpatskí pecúchovia z Myjavy www.karpatskypecuch.org (2014)

Zima je tento rok podľa predpovedí teplá a primerane mokrá,blatistá. Kvalitné blato sa nám lepí na obuv i oblečenie, kde zjavne zostane až do jari.

V prírode nečakane prevláda zelená farba, sneh to tento rok málo vybielil. Oproti minulým rokom je to však celkom hospodárska úľava. Kozy pasieme ešte stále vonku a tak sa seno ušetrí na budúcu zimu. To isté platí i s drevom. Tieto dva úkazy však poukazujú na dve základné veci.

·         v prírode je stále vidno zelenú farbu, ktorá je priradená k aktivite pečeni, rastu všetkému zelenému, tom, čo nás paradoxne chladí

·         hojnosť drevných zásob a šetrenie na kúrení len podporuje predchádzajúci prvok – teda tepla je dosť – čo však môže prerásť logicky do rôznych prehrievaní a zápalov súvisiacich so zapálenou pečeňou – drevom

Horeuvedené prírodné úkazy nevylučujú vrcholné obdobie močového mechúra – (problémy s emóciami partnerskými vzťahmi – v prípade žien je to signál na výmenu partnera alebo problém s ním): v prírode vidíme močový mechúr ako čisté usadené nezakalené vody, na dne ktorých sa zdržujú všetky celoročné usadeniny, ktoré tam sadnú vplyvom chladu a nízkeho prietoku vody. Môžeme dokonca uzrieť kamene na dne vody - tak ako aj v močovom mechúre. Prúd močenia je slabší ako voda v potokoch (výnimku tvoria samozrejme veľké rieky, kde vidíme znečistenie v takej podobe, že si rieka berie so sebou celé stromy a kusy zeme. )Vidíte aj ako sa naopak rieka čistí a čo všetko v nej pláva. Je to obrazom nášho podvedomia.

 

Čo nám teraz ponúka príroda

Zimnou kvitnúcou bylinou z najvyšších rovín je Imelo biele, rastúce na veľkých listnatých ale i ihličnatých stromoch. V ľudovej tradícii označované ako Čertova bylina, pretože len bosorky a bosoráci majú z pekla donesenú zelenú bylinu uprostred zimy. O je ho dobrých účinkoch sme už písali viackrát , spomenieme len niektoré: jeho v zime zelená farba poukauje na pečeňovú vlastnosť a teda všetky zápaly a ochorenia vrátane srdcových. Podobne ako vyťahuje energiu zo stromu,

naoko „cudzopasí“ na ňom, dokáže tak urobiť aj v tele. Je to jedna z mála bylin, ktorá dokáže zahriať onkologických pacientov, čo ju robí preventívnou ochranou na tento typ. Pri vzniku ochorenia zosúladeného s rastom imela nejde o podobnosť náhodnú ale premyslenú pomoc matky prírody oslabeným jedincom.

Imelo je rastlinou Kozorožcov, keďže je pod vládou Saturnu ako ľudia, narodení v tomto znamení.

Zbiera sa bez železných predmetov, ktoré úplne rušia jeho energiu, pretože ak imelo rastie nad stromami a je nabité slnkom, potom ho kov, ktorý je vytiahnutý zo zeme, faktický zabije(preto sa zbieralo zlatými, striebornými kosákmi - samozrejme kosák bol na palici.

My uprednostňujeme starý spôsob, a to je ručný zber priamo z koruny stromu. Všimnite si jednu vec z prírody, všade tam kde sú ihličnaté stromy a prebehne sa tam veterná víchrica, ktorá poolamuje koruny borovíc, smrekov a jedlí na ktorých je imelo, ( tie lesná zver pojedá ako delikatesu a zdroj vitamínov, živíc, silíc a liečivých látok potrebných na kvalitnú termoreguláciu - lebo ihličie je vždyzelené a tedá stíha energiu slnka spracovávať i v zime), zver i naše kozy sa sústreďujú na imelo a bežná lahôdka ide bokom. Keď zbieram imelo a idem s ním okolo našich maštalí, zdvihne sa každá jedna rohatá hlava s hlasným mečaním...

Imelo sa má usušiť pri vyšších izbových teplotách, potom sa môže skladovať v celej podobe na neskoršie spracovanie, alebo sa na kamennom mažiari melie na prach. Imelo obsahuje termolabilné látky, teda ako nápoj sa musí macerovať v studenej vode alebo najúčinnejší je vínny macerát ( použite domáce nesírené víno!!! ) zalejeme cca polievkovú lyžicu mletého imela (na lyžicu 3dcl vína) užíva sa pred jedlom 1 lyžica s vodou).

Imelo je možné použiť na obnovenie omrznutých končatín, odstránenie tzv. stareckých škvŕn na chrbátoch ruky, ktoré sú typické pre poruchy pečene. Možno ho užívať i priamo v mletej podobe pri zníženom i vysokom tlaku. Dávka sa určí podľa veľkosti plochy nechtu malíčeka na ruke, a keďže ide o silnú bylinu, pracujeme s ňou opatrne.

 

Zimné hríby a lišajníky,ihličie

Príroda nám tento rok pomáha vo všetkých smeroch. Nájdete v tomto období dokonca huby!

Často to je bazovec uchový - Judášovo ucho. Patrí k najviac zbieraným hubám v celej Ázii pre jej čarovné liečivé účinky. Tvarom sa úplne podobá naším obličkám. Rastie skoro všade, obzvlášť obľubuje bazové a bukové lesy, kde ho nájdeme na odumretých konároch, niekedy pod listím, inokedy dokonca na stromoch, videl som ho aj na jaseňoch, jelšiach, agátoch... Obsahuje H vitamín potrebného pre zdravú krv a veľa látok, zlepšujúcich imunitu.

Užívanie je najlepšie pravidelne v jedle, či už ako čerstvé hríby alebo v sušenej podobe ako mletý prášok do polievok, alebo jednoduché chrúmanie sušenej huby v ústnej dutine, kde sa cez sliny najlepšie dostane šetrne do krvného obehu pri všetkých ochoreniach krvi a obličiek. Uchovec dokáže doslova postaviť človeka na nohy.

 

Nepovšimnutou časťou našich lesov ostávajú liečivé lišajníky a machy, ktoré používali Slovania i Vikingovia celé generácie v kuchyni, mágii, medicíne. Ich hlavnou účinnou látkou sú slizovité látky, pomáhajúce telu v boji proti vírusom i plesniam, ako aj niektorým druhom parazitov. U nás sa zbiera veľké množstvo druhov podľa oblastí a problémov( najbežnejšia je Pluzgierka islandská a Konárik slivkový). Je to tak rozsiahla téma, že by prekročila obsah celej stránky a napíšeme o nich inokedy.

 

Posledným silným darom tejto zimy ostáva ihličie borovíc, jedlí a smrekov. Obsahuje veľa éterických olejov, vitamín C v najlepšej forme pre naše črevá. Príprava má dve podoby – čerstvé ihličie zalejeme na noc studenou vodou a ráno jemne ohrejeme na telesnú teplotu a pijeme pre zlepšenie všetkých pľúcnych ťažkostí. Varením ihličia uvoľníme veľa vitamínou a silíc účinok je rovnaký, no niekomu môže spôsobovať sucho v hrdle. Ihličie sa úspešne používa i v podobe kúpelov nôh ale i celého tela.

 

Prajeme vám príjemné prežitie krásnej zimy a nezabudnite sa poriadne poobzerať po svojom okolí, čo zdravého vám tam rastie.

 

Karpatskí pecúchovia